banner181
banner210

Prof. Dr. Aktay: Darbeciler yıllarca üniversite kurulmasını istemedi

15 Mart 2012 Perşembe 16:20
Bu haber 424 kez okundu

Stratejik Düşünce Enstitüsü Başkanı ve Selçuk Üniversitesi Sosyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yasin Aktay, darbe zihniyetinin pastayı kaybetmemek için Türkiye'de yıllardır üniversite sayısını asgari düzeyde tutuklarını...

Prof. Dr. Aktay: Darbeciler yıllarca üniversite kurulmasını istemedi
Stratejik Düşünce Enstitüsü Başkanı ve Selçuk Üniversitesi Sosyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yasin Aktay, darbe zihniyetinin pastayı kaybetmemek için Türkiye'de yıllardır üniversite sayısını asgari düzeyde tutuklarını söyledi. Aktay, "Bu Türkiye'nin yönetecek gençleri engellemeye yönelik bilinçli bir çalışmaydı. Ama rahmetli Özal bunu kırdı." dedi.

        Dicle Üniversitesi’nde gerçekleşen 4. Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi’ne katılan Prof. Dr. Yasin Aktay, Ortadoğu'da Arap baharı meydana gelmeden önce ‘Türk baharı’nın gerçekleştiğini belirtti. 2002’den bu yana meydana gelen değişiklikleri hatırlatan Aktay, Türkiye’de 1950’li yıllarda sadece 2,5 üniversitenin bulunduğunu kaydetti.

        Aktay, “Rahmetli Cumhurbaşkanı Turgut Özal döneminde ise 55 üniversiteye ulaşıldı. Vatandaşları geri bırakmak için çok yol denendi. Eski cumhurbaşkanları Süleyman Demirel ve Ahmet Necdet Sezer döneminde açılan tek bir üniversite yok. O dönemin YÖK yöneticileri de, 'bizim neyimize üniversite, gelişmiş bilgili adamımız yok' diyordu. Türkiye’deki üniversitelerin artmasında Özal’ın etkisi büyüktür. Ama 2002’den bu yana Türkiye’de büyük değişimler kat edildi.” dedi.

        Prof. Dr. Yasin Aktay, daha sonra öğrencilerin sorularını cevapladı. Bir öğrencinin, 'Ortadoğu’daki Kürt sorunu ne zaman çözülecek?' sorusuna Aktay, şu karşılığı verdi: "Kürt sorununun 1923’te çözülmüş olması gerekiyordu. Bu mesele bir an önce çözülmeli. Referandum sürecinde ‘yetmez ama evet’ demiştik. Dolayısıyla almamız gereken daha çok yol var.”

        "ULUDERE OLAYI 78 GÜNDÜR AYDINLATILMADI"

        İstanbul Üniversitesi İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Altan ise Ortadoğu ve Türkiye’nin odağında insanın bulunduğuna vurgu yaptı. Altan, Uludere’de 78 gün önce meydana gelen ve 34 vatandaşın hayatını kaybettiği olayın halen aydınlatılmamasını eleştirdi.

        Geçtiğimiz günlerde İstanbul'da 11 işçinin yanarak can verdiğine dikkat çeken Altan, “Birçok olay ve dava hala çözülmeyi bekliyor. Kemal Türkler davası, Sivas Madımak Otel davası gibi. Birçok dava zaman aşımına uğradı. Uludere’de hayatını kaybeden vatandaşlarla ilgili hala bir fail ortaya çıkmış değil. O vatandaşların yerine 34 başbakan, 34 milletvekili, 34 bürokrat ölmüş olsaydı şu ana kadar aydınlatılırdı.”
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder