banner181
banner210

Eroğlu: Hristofyas’ın müzakere masasında esnemesini beklemek hayalperestliktir

15 Mart 2012 Perşembe 16:11
Bu haber 784 kez okundu

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs müzakerelerinde Türkiye hükümeti ile aynı görüşte olduklarını söyledi. Rumların AB dönem başkanlığını alacakları tarih olan 1 Temmuz’a kadar müzakereleri sürdürme amacında olduklarını...

Eroğlu: Hristofyas'ın müzakere masasında esnemesini beklemek hayalperestliktir
KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs müzakerelerinde Türkiye hükümeti ile aynı görüşte olduklarını söyledi. Rumların AB dönem başkanlığını alacakları tarih olan 1 Temmuz’a kadar müzakereleri sürdürme amacında olduklarını belirten Eroğlu, Hristofyas’ın müzakere masasında esnemesini beklemenin hayalperestlik olacağını ifade etti.

Eroğlu, Rum Yönetimi lideri Dimitris Hristofyas ile ara bölgede yaptığı Kıbrıs müzakereleri çerçevesindeki görüşmenin ardından cumhurbaşkanlığı sarayında yaptığı açıklamada, Ankara’daki görüşmelerinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

“1 Temmuz’a kadar bir anlaşma olur anlayışı içerisinde süreci de zorlayarak görüşmelerin devam ettireceğimizi ifade etmiştik.” diyen Eroğlu şöyle devam etti: “Bu konu Türkiye Cumhurbaşkanı ve Başbakanı ile görüş birliği içerisinde olduğumuzu bir kere daha görmüş olduk. Ayrıca 1 Temmuz’dan sonra yapılması istenen müzakereleri hiçbir sonuç doğurmayacağı konusunda da Türkiye Hükümeti ile aynı görüşü paylaştık. Dolayısıyla biz 1 Temmuz’a kadar süreci zorlayarak bir anlaşma olur mu olmaz mı bunu kamuoyunun bilgisine sunmaya çalışacağız."

Müzakerelere başından beri 'bir anlaşma olur' düşüncesiyle devam ettiklerini dile getiren Eroğlu, "Güney’de özellikle sözde cumhurbaşkanlığı seçimleri ile ilgili tartışmaların erken başladığı bir zamanda hele ki 1 Temmuz’da AB dönem başkanlığının Rum tarafına geçeceği dikkate alınırsa görüşmelerin sürdürülmesinin hiçbir anlamı olmaz. Bu konuda da Türkiye’deki hükümet ile tamamen aynı görüşteyiz." dedi.

Cumhurbaşkanlığı için adaylığını koyması beklenen Hristofyas'ın müzakere masasında esnemesini beklemenin biraz hayalperestlik olacağını ifade eden Eroğlu, "Ama şunu söyleyeyim; Kıbrıs Türk halkı gene olarak bir anlaşma arzusunda olmakla birlikte Kıbrıs Türk halkı bu topraklarda onuru ile yaşayabileceği, huzur içinde güven içinde yaşayabileceği bir anlaşma içerisindedir.” diye konuştu.

Müzakere masasında Rum tarafının yapıcı bir adım atmadığını aktaran Eroğlu, şunları söyledi: “Sadece bizi zorlayarak kendi içimizdeki bazı siyasi partilerin ve ya kuruluşların bizi zorlayarak taviz verme düşüncesi içerisinde girmesi karşı taraf hareket etmediği sürece hiç bir anlam ifade etmiyor. Ben bundan sonra Hristofyas’tan herhangi bir esneklik bekleyemem. Çünkü adaydır."
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder