banner181
banner210

Belediye ekipleri genelevin kaçak duvarlarını yıktı

15 Mart 2012 Perşembe 15:39
Bu haber 600 kez okundu

Büyükşehir Belediyesi ekipleri, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu kararınca, genelevde 28 evin yıkımının ardından kalan iki evin çevresine çekilen sac duvarları kaldırdı. Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkent’in önemli...

Belediye ekipleri genelevin kaçak duvarlarını yıktı
Büyükşehir Belediyesi ekipleri, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu kararınca, genelevde 28 evin yıkımının ardından kalan iki evin çevresine çekilen sac duvarları kaldırdı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkent’in önemli tarihi ve inanç merkezlerinden biri olan Ulus ve çevresinde çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyor. Bentderesi’nde antik tiyatronun çevresinde yer alan ve tarihi dokuyla uyuşmayan yapılar, mahkeme kararlarıyla bir bir kaldırılırken, görüntü kirliliği oluşturan yeni yapılaşmalara da izin verilmiyor. Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı ekipler, bölgedeki tarihsel güzelliği ortaya çıkarmak için içinde Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 4 katlı binası, İlksan Öğretmenevi, Anıl Otel gibi binaların da yer aldığı yaklaşık 200 binayı ortadan kaldırmıştı. Ulus Tarihi Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında genelevde de 30 evden 28’inin yıkımı yapılmıştı. Bu yıkımların ardından kalan iki evin çevresinin 3 metre uzunluğunda sac levhalar tarafından çevrildiğini belirleyen Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, oluşan bu çirkin görüntünün Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu kararınca ortadan kaldırıldığını dile getirdi.

        Yetkililer, “Büyükşehir Belediyesi’nin mahkeme kararları doğrultusunda genelevde yaptığı yıkımlar sonrasında kalan iki evin çevresi yönetmeliklere, kurallara aykırı olarak sac panellerle tamamen kapatılmıştı. İl Emniyet Müdürlüğü ve Büyükşehir Belediyesi Zabıtasının güvenlik önlemleri eşliğinde o paneller kaldırıldı. Bu iki evin mahkeme süreci devam ediyor. Umarız, önümüzdeki yaza kadar bu evlerle ilgili de yıkım lehine bir karar olur ve bölgeyi tarihi dokuyla bağdaşmayan bu çirkin görüntülerden tamamen temizleriz.” dedi.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder