banner181

Tarihi surların yanındaki gecekondu yıktırıldı

15 Mart 2012 Perşembe 15:38
Bu haber 360 kez okundu

Şanlıurfa’nın Birecik ilçesinde tarihi surların bitişiğinde bulunan gecekondu, zabıta ve polis ekiplerinin nezaretinde yıktırıldı. Yıkılan evin sahibi Ali Korkmaz, Mustafa Yiğitbaşı'nın yıllar önce genç yaşta hastalanıp vefat ettiğini...

Tarihi surların yanındaki gecekondu yıktırıldı
Şanlıurfa’nın Birecik ilçesinde tarihi surların bitişiğinde bulunan gecekondu, zabıta ve polis ekiplerinin nezaretinde yıktırıldı.

Yıkılan evin sahibi Ali Korkmaz, Mustafa Yiğitbaşı'nın yıllar önce genç yaşta hastalanıp vefat ettiğini ve kendisinin kaynının eşi ve çocuklarına ölmeden önce bakacağına dair söz verdiğini belirtti. Korkmaz, "Ben bu yetimlerin mağdur olmaması için burada kendilerine ev yapıp verdim. Ancak Kültür Bakanlığı ve Tabiat Varlıkları Koruma Müdürlüğü tarafından tapusu üzerime kayıtlı olan ve Yiğitbaşı ailesine verdiğim ev, yıkım ekipleri tarafından bugün gördüğünüz gibi yıkılıyor." dedi.

Ailenin son derece mağdur olduğunu kaydeden Korkmaz, "Bu ailenin eşyaları ve kendilerine yer hazırlanmadan yıkımın gerçekleşmemesi gerekirdi. Evin yıkılma sebebi buradaki tarihi surdur. Ev tarihi surun önünde yapıldığı için yıkıldı. Ancak tarihi sura hiçbir zarar vermedi. Ailemiz 25 yıldır bu evde ikamet ediyor. Çevrede yapılan birçok evin yapı izni yok." şeklinde konuştu.

Ailenin bir çocuğunun vatani görevini yaptığını belirten Korkmaz, bir çocuklarının ise gözlerinin görmediğini ve geçimlerini çevredeki vatandaşların yardımı ile sürdürdüğünü söyledi. Korkmaz, yetkililerden aile için acil yardım talep etti. Yıkım esnasında polis ve zabıta ekipleri ile ambulanslar hazır bulundu.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder