banner181

Kuşadası Müftüsü Türedioğlu: Ezana saygı, dinlemekle de olur

15 Mart 2012 Perşembe 15:26
Bu haber 730 kez okundu

Kuşadası İlçe Müftüsü İbrahim Türedioğlu, "Ezanı saygı içinde dinlemeliyiz." dedi. Türedioğlu, yaklaşan yaz sezonu öncesinde ilçe halkını, ezanın duyulması için işyerlerindeki müzik seslerinin düşürülmesi konusunda anlayışlı...

Kuşadası Müftüsü Türedioğlu: Ezana saygı, dinlemekle de olur
Kuşadası İlçe Müftüsü İbrahim Türedioğlu, "Ezanı saygı içinde dinlemeliyiz." dedi. Türedioğlu, yaklaşan yaz sezonu öncesinde ilçe halkını, ezanın duyulması için işyerlerindeki müzik seslerinin düşürülmesi konusunda anlayışlı olmaya çağırdı. Özellikle ilçe merkezindeki camilerin etrafında faaliyet gösteren bar, kafeterya, restoran gibi işyerlerinde müzik seslerinin yaz sezonu gelmeden yükselmeye başlaması sebebiyle müftülüğe gelen şikayetler üzerine açıklama yapan Türedioğlu, "Ezan okunurken işletmelerdeki müzik volümüne dikkat edilmelidir. Bu da karşılıklı anlayış ve saygıyla olur." şeklinde konuştu.

Müftü İbrahim Türedioğlu, açıklamasında şunları kaydetti: "Turistik bir ilçede yaşıyoruz. Özellikle yaz aylarında ilçe merkezindeki camilerin çevresindeki işletmelerde ses yüksekliğine, ezan vakitlerinde önceki yıllarda da olduğu gibi dikkat edilmesi konusunda esnaflardan duyarlılık bekliyoruz. Ayrıca ezanı evde dinlerken de doğrulmak, saygı ve hürmet açısından önemlidir. Peygamberimiz Hz. Muhammed (SAV), ezan sesi duyulduğunda tekrar edilmesini uygun görmüştür. Biz de evlerimizde ezanı dinlemeli ve tekrar etmeliyiz. Yürürken veya yaptığımız herhangi bir işe devam ederek de bunu yapabiliriz."
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder