banner181
banner210

Suudi okurlar, en çok Kanuni hakkındaki kitaplara ilgi gösteriyor

15 Mart 2012 Perşembe 15:22
Bu haber 930 kez okundu

Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdülaziz El-Suud’un himayesinde Kültür ve Enformasyon Bakanlığı’nın “Hayat okumaktır” sloganı altında düzenlediği Riyad Uluslararası kitap fuarı başladı. Riyad uluslararası kitap fuarına 25 ülkeden...

Suudi okurlar, en çok Kanuni hakkındaki kitaplara ilgi gösteriyor
Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdülaziz El-Suud’un himayesinde Kültür ve Enformasyon Bakanlığı’nın “Hayat okumaktır” sloganı altında düzenlediği Riyad Uluslararası kitap fuarı başladı. Riyad uluslararası kitap fuarına 25 ülkeden 450 den fazla yayın evi katılırken Türkiye’den ise yalnızca Kaynak Yayın Grubu'ndan Nil yayıncılık bulunuyor.

Kaynak Yayın Grubu’ndan Arapça olarak yayınlanan Hira Dergisi Suudi Arabistan temsilcisi Mehmet Altan, Türkiye’den Riyad kitap fuarına katılan tek yayınevi olduklarına dikkat çekiyor. Altan, “Birkaç senedir sadece biz katılıyoruz. Riyad Kitap fuarı çok ciddi bir fuar, genel olarak Arap ve Suudi kardeşlerimizden çok ciddi bir ilgi var. Özel olarak da bizim yayınlarımıza ilgi var.” diye konuşuyor.

Arapların tarihe çok önem verdiğini ve tarih kitaplarını çok sorduklarına dikkat çeken Altan, Fethullah Gülen Hocaefendi’nin Arapçaya tercüme edilen kitapları, Üstad Bediüzzaman Hazretlerinin Risaleleri ve Türk mutfağından örnekler sunan kitapların da çok satıldığını söylüyor. Mehmet Altan, bununla birlikte Arapça olarak yayınlanan Hira Dergisi’ne de çok ciddi ilgi ve alakanın olduğunu ekliyor.

Son dönemde Kanuni Sultan Süleyman ile ilgi yayınlanan dizilerden de kaynaklanarak Suudilerin Kanuni Sultan Süleyman’la alakalı çok kitap sorduklarını aktaran Altan, son zamanlarda Kaynak Grubu’ndan yayınlanan Osmanlı Sultanları kitabının ise çok kısa bir süre içinde bittiğini dile getiriyor.

Fuarı gezen Suudi Abdullah Ali de Türkiye’den Arapça olarak yayınlanan ve bir çok İslam ülkesinden düşünürü bünyesinde barındıran Hira dergisinin; Türk, Arap ve Müslüman ülkeleri ilişkilerinde farklı bir boyut kazandırdığını düşünüyor. Türkiye’ye sık sık gittiğini belirten Abdullah Ali “Türkiye’de çok dolaştım. Karadeniz taraflarını, Anadolu’yu, İzmir, Antalya’nın bazı bölgelerini dolaştım. O sayede biraz Türkçe öğrendim.” diye kaydediyor. Türkiye’de en çok Karadeniz Bölgesini beğendiğini belirten Ali, yemeklerden ise en çok kuzu tandırı sevdiğini dile getiriyor.

Suudi Arabistan’ın içinden ve dışından yoğun ilginin gösterildiği fuarın bu yılki onur konuğu İsveç oldu. Kitap fuarı yarın sona erecek.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder