banner181
banner210

Atatürk'ün Adana'ya gelişinin yıl dönümü kutlandı

15 Mart 2012 Perşembe 15:09
Bu haber 249 kez okundu

Mustafa Kemal Atatürk’ün Adana’ya gelişinin 89. yıl dönümü düzenlenen törenlerle kutlandı. Kutlamalara ilk olarak Atatürk Caddesi üzerinde yer alan Atatürk Parkında başlandı. Yoğun ilgi gösterilen törene Vali Hüseyin Avni Coş, 6....

Atatürk'ün Adana'ya gelişinin yıl dönümü kutlandı
Mustafa Kemal Atatürk’ün Adana’ya gelişinin 89. yıl dönümü düzenlenen törenlerle kutlandı.
Kutlamalara ilk olarak Atatürk Caddesi üzerinde yer alan Atatürk Parkında başlandı. Yoğun ilgi gösterilen törene Vali Hüseyin Avni Coş, 6. Mekanize Piyade Tümen Komutanı Tümgeneral Sezai Bostancı, Büyükşehir Belediye Başkanvekili Zihni Aldırmaz, mülki ve askeri protokol üyelerinin yanı sıra çok sayıda öğrenci ve vatandaş katıldı.

Protokol sırasına göre Atatürk Anıtı’na çelenk koyarak, saygı duruşunda bulunuldu. Buradaki kutlamalar, saygı duruşunun ardından 6. Mekanize Piyade Tümen Komutanlığı Bandosu eşliğinde İstiklal Marşı'nın hep bir ağızdan söylenmesiyle tamamlandı.

Tören sonrasında Vali Coş’un da aralarında bulunduğu protokol üyeleri, oluşturulan kortejler eşliğinde Büyükşehir Belediye Bandosu’nun çaldığı marşlarla birlikte Atatürk Caddesi'ni takiben Sular Kavşağı'ndan İstasyon Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti.

İstasyon Meydanı’nda son bulan yürüyüş sonrasında Vali Hüseyin Avni Coş, Tümgeneral Sezai Bostancı, Büyükşehir Belediye Başkanvekili Aldırmaz, Atatürk'ü Adana'ya getiren temsili treni karşıladı. Trenden inen Muharip Gaziler Derneği Adana Şubesi Üyesi Gaziler, taşıdıkları Türk bayrağını Vali Coş'a teslim etti. Bayrağı öperek teslim alan Coş, daha sonra gazileri tebrik etti.Burada günün anlam ve önemi belirten bir konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldımaz, Atatürk’ün Adana’ya gelişinin 89. yıl dönümünü büyük bir gurur ve coşkuyla kutladıklarını anlatırken, “Ulu Önder, ‘Kurtuluş Mücadelesini başlatma kararını Adana’da almıştır. Adanalılar bununla ne kadar gurur duysa azdır” dedi.

Aldırmaz’ın konuşmasının ardından öğrenciler şiirler okudu. Büyükşehir Belediyesi Halk Oyunları Topluluğu, Anadolu'nun farklı yörelerine ait halk oyunları gösterisi büyük beğeni toplarken, davul zurna eşliğinde çalınan ezgilere tören alanında toplanan vatandaşlar da alkışlarıyla eşlik etti.

İstasyon Meydanındaki törenin tamamlanmasının ardından toplu olarak Atatürk Bilim ve Kültür Müzesinin ziyaret edilirken, müzede İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünce hazırlanan; 'Atatürk'ün Adana Seyahatleri' konulu bir fotoğraf sergisi açıldı.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder