banner181
banner210

Taşova'da çiftçilere uygulamalı budama eğitimi verildi

15 Mart 2012 Perşembe 14:49
Bu haber 559 kez okundu

Amasya Tarım İl Müdürlüğü ve Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü işbirliği ile Taşova’ya bağlı Akınoğlu kasabasında meyve üreticisi çiftçilere ağaç budama eğitimi verildi.        Elma...

Taşova'da çiftçilere uygulamalı budama eğitimi verildi
Amasya Tarım İl Müdürlüğü ve Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü işbirliği ile Taşova’ya bağlı Akınoğlu kasabasında meyve üreticisi çiftçilere ağaç budama eğitimi verildi.

        Elma ve kiraz bahçelerinde çiftçilere meyve ağacı budamasının nasıl yapıldığı, dikim tekniği ve bakım konusu uygulamalı olarak anlatıldı.
Eğitimi veren Samsun Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nden Ziraat Yüksek Mühendisi İdris Macit meyve fidanlarından ürün alınması isteniyorsa bakımının mutlaka çok iyi yapılması gerektiğini söyledi.

        Macit sözlerine şöyle devam etti: “Eğer budama düzgün yapılmazsa verim alamazsınız, kaliteyi elde edemezsiniz. Aynı zamanda ağacın çabuk yaşlanmasına neden olursunuz. Budama ile hem ağacın çabuk yaşlanmasının önüne geçiyoruz hem de verimi sürekli ve sürdürebilir hale getiriyoruz. Aynı zamanda verim ve kaliteyi artırıyoruz. Budama yapmadığınız zaman ürünü bol miktarda alamazsınız kaliteli olmaz pazara sunamazsınız. Her bitkinin ayrı ayrı budama şekli vardır. Elmanın budaması farklı, kirazın budaması farklı, şeftalinin budaması farklı, bağın budaması farklı. Dolayısıyla çiftçilerin bunları öğrenmesi gerekiyor, bunu öğrendikçe ürünleri daha da kaliteli olacak."
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder