banner181
banner210

Toprak’tan ilginç öneri: Reşitlik yaşı 13’e indirilsin

15 Mart 2012 Perşembe 14:46
Bu haber 514 kez okundu

CHP Milletvekili Prof. Dr. Binnaz Toprak, 13 yaşındaki bir kız çocuğuna tecavüz davasında, ‘çocuğun isteyerek ilişkiye girdiği’ söylenip sanıklara ceza verilmiyorsa, ‘reşitlik yaşının da 13’e indirilmesi’ gerektiğini savundu. Uludağ...

Toprak'tan ilginç öneri: Reşitlik yaşı 13'e indirilsin
CHP Milletvekili Prof. Dr. Binnaz Toprak, 13 yaşındaki bir kız çocuğuna tecavüz davasında, ‘çocuğun isteyerek ilişkiye girdiği’ söylenip sanıklara ceza verilmiyorsa, ‘reşitlik yaşının da 13’e indirilmesi’ gerektiğini savundu.

Uludağ Üniversitesi’nde düzenlenen 'Yüz Yüze' söyleşilerinin konukları CHP Milletvekili ve siyaset bilimci Prof. Dr. Binnaz Toprak ile Gazeteci Yazar Zeynep Oral, 'Günümüz Toplumunda Kadın ve Şiddet' konusundaki görüşlerini paylaşarak, ülkemizde yaşanan sorunlar hakkında görüşlerini paylaştı.

Uludağ Üniversitesi Rektörlük A Salonu'nda yapılan söyleşinin oturum başkanlığını, kadına şiddet ve tacizle ilgili birçok yayını bulunan UÜ İİBF Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serpil Aytaç yaptı.

Kadına, sadece erkeğin değil, kadınların da şiddet uygulayabildiğini söyleyen Zeynep Oral, eski başbakanlardan Tansu Çiller ile İngiltere eski başbakanlarından Margaret Thatcher’ı örnek göstererek, “Bunlar kadın olduğu halde kadınlar için bir şey yapmamışlardır. Bu nedenle benim gözümde erkek politikacıdırlar.” diye konuştu.

Oral, kadını yoksulluğa mahkûm etmenin de bir şiddet olduğuna dikkat çektiği konuşmasında, istatistiklere göre 8 yılda kadının işgücüne katılmasının yüzde 10 oranında gerilediğini belirtirken, “Kadınlarımız yoksullaşıyor, yoksulluk kadınlaşıyor.” şeklinde konuştu.

"REŞİTLİK YAŞI DA 13’E İNDİRİLSİN"

CHP Milletvekili Prof. Dr. Binnaz Toprak ise panele katılan erkek öğrencilere teşekkür ederek başladığı konuşmasında, kadın hakları konusunda yasalar bulunsa bile, bazen bunun işe yaramadığını örneklerle anlattı ve önemli olanın toplumda kadın ve erkeğe verilen roller olduğunu söyledi. Toprak, 8 yıllık kesintisiz eğitimin başarılı bir proje olduğunu, bundan vazgeçilmesiyle en çok yoksul aile çocuklarının ve engellilerin olumsuz etkileneceğini belirtti. Prof. Toprak, 13 yaşındaki bir kız çocuğuna tecavüz davasında, “çocuğun isteyerek ilişkiye girdiği” söylenip sanıklara ceza verilmiyorsa, “reşitlik yaşının da 13’e indirilmesi” gerektiğini savundu.

ORAL: KUPALARI BEĞENDİ

Panelin sonunda, Uludağ Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Saim Kılavuz ve Rektör Danışmanı Prof. Dr. Gül Ece Soyutemiz, günün anısına çini desenli kupalar hediye etti.

Hediyeler için özellikle teşekkür etmek istediğini belirten Zeynep Oral, “Bu hediyeleri kim seçtiyse tebrik ederim. Ne kadar güzel, hem de işlevsel kupalar. Her gittiğimiz yerde plaket veriyorlar ama gazetede ve evde artık plaket koyacak yer kalmamıştı. Bu düşünceli yaklaşımından dolayı Uludağ Üniversitesi’ne çok teşekkür ederim.” dedi.

Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder