banner181

Zonguldak'ta 'tasman' uyarısı

15 Mart 2012 Perşembe 14:40
Bu haber 5144 kez okundu

Zonguldak Karaelmas Üniversitesi (ZKÜ) Afet İzleme ve Araştırma Laboratuvarı Sorumlusu Doç. Dr. Hakan Kutoğlu, kent merkezinin altından geçen maden ocakları nedeniyle oluşacak tasmanın, depremden daha büyük tahribata yol açabileceği uyarısında...

Zonguldak'ta 'tasman' uyarısı
Zonguldak Karaelmas Üniversitesi (ZKÜ) Afet İzleme ve Araştırma Laboratuvarı Sorumlusu Doç. Dr. Hakan Kutoğlu, kent merkezinin altından geçen maden ocakları nedeniyle oluşacak tasmanın, depremden daha büyük tahribata yol açabileceği uyarısında bulundu.

        Doç. Dr. Kutoğlu, ZKÜ Arif Amirov Konferans Salonundaki 'Zonguldak'ta Tasman Sorunu ve Taşıdığı Riskler' konulu panelde yaptığı konuşmada, tasman ve mağara sistemleriyle ilgili verileri paylaştı. Şehrin büyük bölümünü kapsayan yer altındaki maden ocaklarının, tasman ve çökme tehlikesini içinde barındırdığını anlatan Kutoğlu, şunları ifade etti:

        "Yer altından kömürü çıkartıyorsunuz. Çıkardığınız zaman burada meydana gelen boşluk nedeniyle bir süre sonra göçme yaşanıyor. Bu göçme, yukarı doğru etkisini göstererek yer yüzeyinde de çökmelere neden oluyor. Yer altındaki damarın büyüklüğü ve yer yüzüne yakınlığı tasman etkisi yapabiliyor. Zonguldak'ta çok farklı durumlar söz konusu olabilir. Bu, tabakaların özelliklerine bağlı durumlar. Kentte 150 yıldır taş kömürü madenciliği yapılıyor. Tasmanlar, bina yüzeyinde çatlaklar meydana getiriyor. İlimizde bir çok binada ve bölgede çatlaklara rastlamamız mümkün. Biz burada interpramit teknolojisini kullanarak, Zonguldak'la ilgili deformasyonları belirlemeye çalıştık. İncivez Mahallesi ile Kozlu beldesi arasında yakalaşık 11 santimetrelik bir çökme var. Üzülmez, Karadon ve Gelik bölgelerinde de benzer çökmeler söz konusu. Buralarda maden ocağı faaliyetleri olduğunu biliyoruz."

        Kutoğlu, yerleşimin en yoğun olduğu Bahçelievler Mahallesi ve çevresinde 30 santimlik çökmeler saptadıklarını belirtti. Bunun, depremden daha büyük bir sorun olduğunu dile getiren Kutoğlu, 1.5 yıl önce yerel yöneticileri uyardıklarını, ancak şu ana kadar bir çalışma yapılmadığını ifade etti. Doç. Dr. Kutoğlu, tasman nedeniyle bir kişinin bile burnunun kanaması durumunda savcılığa şikayette bulunacağını sözlerine ekledi.

        TASMAN TEHLİKESİ OLAN MAHALLEDE İNŞAATLAR DEVAM EDİYOR

        Doç. Dr. Kutoğlu, tasman tehlikesinin en yoğun olduğu mahallelerde, firmaların inşaat çalışmalarının bütün hızıyla sürmesine bir anlam veremediğini kaydetti.

        TASMAN NEDİR?

        Tasman; yerleşim yerlerinin altında, kömür çıkarılan maden ocaklarının faaliyetleri sonucu oluşan boşlukların zamanla yer üstünde meydana getirdiği çöküntü ve binalarda meydana gelen çatlamaya deniyor.

        Bahçelievler, Ontemmuz, Rat, Dilaver, İncivez ve Kozlu beldesi Güney Mahallesi'nde sıklıkla ev ve caddelerde çatlaklar oluşmuştu. En son Dilaver Mahallesi'ndeki evlerde görülen büyük çatlak ve çökmeler nedeniyle mahalle sakinleri yetkilileri göreve çağırmıştı.


Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder