banner181

Hollanda Danıştayı: Hizmet verecek Türk işadamlarına vize sorulamaz

15 Mart 2012 Perşembe 14:27
Bu haber 942 kez okundu

Hollanda Danıştayı, AB-Türkiye Ortaklık Hukuku’nu gerekçe göstererek, Türk vatandaşlarına vize uygulanamayacağına karar verdi.Avukat Ejder Köse, vizesi olmadığı için Hollanda’ya giremeyen müvekkili Cahit Yılmaz’la ilgili davada Danıştay’ın...

Hollanda Danıştayı: Hizmet verecek Türk işadamlarına vize sorulamaz
Hollanda Danıştayı, AB-Türkiye Ortaklık Hukuku’nu gerekçe göstererek, Türk vatandaşlarına vize uygulanamayacağına karar verdi.

Avukat Ejder Köse, vizesi olmadığı için Hollanda’ya giremeyen müvekkili Cahit Yılmaz’la ilgili davada Danıştay’ın son sözü söylediğini açıkladı.

Rotterdam’daki bürosunda basın toplantısı düzenleyen Ejder Köse; Türk işadamı sıfatını taşıyan ve hizmet sunucularına Hollanda tarafından 1982 yılında yürürlüğe konulan vizenin, 1963 Ankara Antlaşması’nın eşitlik ilkesini içeren 9. maddesine ve AB-Türkiye 1970 Katma Protokolünün 41. maddesine aykırı olduğunun kesin karara bağlandığını söyledi.

Avukata Ejder Köse, 1973 yılına kadar Türk vatandaşlarına vize uygulamayan Avrupa ülkelerinin, bu tarihten sonra da vize uygulama hakları olmadığına karar verildiğini ifade etti.

Ejder Köse, müvekkili Cahit Yılmaz’ın 2009’da Amsterdam Schiphol havalimanına geldiğini, geçerli bir vizesi olmadığı için Türkiye’ye geri gönderildiğini belirterek, bunun üzerine konuyu yargıya taşıdıklarını ifade etti. Haarlem Mahkemesi’nin Cahit Yılmaz’ı haklı bulması üzerine Hollanda hükümeti, davayı Yüksek İdare Mahkemesi’ne (Danıştay) götürdü. Danıştay da yerel mahkemeyle aynı yönde karar verdi.

EMSAL TEŞKİL EDİYOR

Bir AB ülkesinde en yüksek yargı organının ilk kez, “Türk vatandaşlarına uygulanan vize şartı Ankara Antlaşmasına aykırıdır.” hükmünü açık ve tereddütsüz şekilde verdiğini vurgulayan Ejder Köse, Türk vatandaşlarına şu uyarılarda bulundu: “Karar yalnız kısa süreli vizesiz giriş hakkıyla ilgilidir. Vizesi girişle Hollanda’ya en fazla 3 ay kalınabilir. İşadamı sıfatında olan ve hizmet sunucu Türkiye vatandaşları yaralanabilir.”

“ŞİMDİLİK VİZESİ GELMEYİN”

Ejder Köse, karar gereği hukuken Türkiye’den Hollanda’ya gelen Türk işadamları ve hizmet sunucularının pasaport, Ticaret Odası Sicil kaydı, meslek odası kaydı ve Hollanda’da iş görüşmesini teyit eden bir davet mektubu gibi belgelerle beraber vizesiz girişte ısrar edebileceğini vurguladı. Köse, “Ancak yine de vatandaşlarımızı uyarmak istiyoruz. Kendilerine şimdilik vizesiz gelmelerini tavsiye etmiyoruz. Şimdiki kanun ve yönetmeliklerinin Hollanda hükümeti tarafından değiştirilmesi gerekiyor. Aksi takdirde sınırda sorun yaşayabilirler.” dedi.

“BÜTÜN TÜRK VATANDAŞLARI VİZESİZ GEÇİŞ HAKKI KAZANANA KADAR MÜCADELE”

Hukuk mücadelelerinin devam edeceğini vurgulayan Avukat Köse, “Bütün Türk vatandaşlarının vize muafiyetini elde edene kadar mücadele edeceğimizden hiç kimsenin kuşkusu olmasın.” dedi. Şimdilik, hizmet alıcılarının vizesiz girişten yararlanamayacağını ifade eden Köse, bu konudaki mücadeleyi de sürdürdüklerini vurguladı.

Ejder Köse, gelecek hafta yapılacak bakanlar kurulu toplantısında, mahkeme kararına uygun önlemlerin alınmasını beklediğini dile getirdi. Köse, aksi takdirde hangi adımları atacakları konusunda kamuoyunu bilgilendireceklerini ifade etti.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder