banner181
banner210

Tarihi Kentler Birliği Denizli’de toplanacak

15 Mart 2012 Perşembe 14:17
Bu haber 589 kez okundu

Denizli Belediyesi, Tarihi Kentler Birliği’nin 2012 dönemi ilk seminerine evsahipliği yapacak. 200’ün üzerinde birlik üyesi ve belediyelerin üst düzey temsilcilerinin katılacağı iki günlük programda, arkeolojik mirasın korunması ve yaşatılması...

Tarihi Kentler Birliği Denizli'de toplanacak
Denizli Belediyesi, Tarihi Kentler Birliği’nin 2012 dönemi ilk seminerine evsahipliği yapacak. 200’ün üzerinde birlik üyesi ve belediyelerin üst düzey temsilcilerinin katılacağı iki günlük programda, arkeolojik mirasın korunması ve yaşatılması ile ilgili konular masaya yatırılacak. Belediyesi, gelecek misafirler için bir inceleme gezisi de düzenleyerek şehri tanıtacak.

Toplantıyla ilgili açıklama yapan Denizli Belediye Başkanı Osman Zolan, “Arkeolojik mirasın korunması ve yaşatılması ile ilgili birçok konunun bilimsel bakış açısı ile konuşulacağı buluşma, Denizli’nin tarihsel değerlerinin tanıtılması açısından da büyük önem taşıyor.” dedi. Başkan Zolan, 2000 yılında başta sivil toplum kuruluşları olmak üzere bakanlıklar, bilim ve kültür insanları, kamu görevlileri ve uzmanların öncülüğünde birçok belediyenin katılımıyla kurulan Tarihi Kentler Birliği’nin, kültür mirasının korunması ve yaşatılması kapsamında Türkiye’de öncü rol oynadığını ifade etti. Zolan, “Denizli Belediyesi’nin üye olduğu birçok birlik var. Bu birlikler içinde bizi heyecanlandıran, bizi tarihimizle, geçmişimizle buluşturan ve bu konuda olumlu katkılar koyan, üye olmaktan gurur duyduğumuz Tarihi Kentler Birliği’nin böylesine önemli bir toplantısına evsahipliği yapmaktan dolayı mutluyuz. Toplantıda bilimsel veriler ışığında arkeolojik mirasın korunması ve yaşatılması ile ilgili yaptığımız çalışmaların yanısıra Denizli’nin değerleri anlatılacak. Laodikya’da Türkiye’de ilk defa bir belediye tarafından sürdürülen arkeolojik çalışmaları anlatma fırsatı yakalamış olacağız.” şeklinde konuştu.

Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder