banner181

Suriye Başkonsolosluğu önünde kayıp gazeteciler için eylem

15 Mart 2012 Perşembe 14:03
Bu haber 305 kez okundu

Özgür Düşünce ve Eğitim Hakları Derneği (Özgür-Der) üyesi bir grup, Suriye’ye belgesel çekmek için giden ve 5 gündür kendilerinden haber alınamayan 2 gazeteci için Suriye’nin İstanbul Başkonsolosluğu önünde eylem yaptı. Grup, Suriyeli...

Suriye Başkonsolosluğu önünde kayıp gazeteciler için eylem
Özgür Düşünce ve Eğitim Hakları Derneği (Özgür-Der) üyesi bir grup, Suriye’ye belgesel çekmek için giden ve 5 gündür kendilerinden haber alınamayan 2 gazeteci için Suriye’nin İstanbul Başkonsolosluğu önünde eylem yaptı. Grup, Suriyeli yetkililerden kayıp 2 gazetecinin bir an önce teslim edilmesini istedi.

İdlib kentine belgesel çekmek için giden ve 5 gündür haber alınamayan Adem Köse ve Hamit Coşkun için Özgür-Der üyesi yaklaşık 50 kişilik grup Suriye’nin Teşvikiye’de bulunan İstanbul Başkonsolosluk binası karşısında toplandı. ‘Esed rejimi gazeteci Marıe Colvin ve Remı Ochlık’i katletti. Adem Köse ve Hamit Coşkun’un katledilmesini engelleyelim’ yazılı büyük bir pankart açan grup ‘Katil Beşar Suriye’den defol’, ‘ Zalimler için yaşasın cehennem’ , ‘Katil Esad Suriye’den defol’ , ‘Katil Baas hesap verecek’ , ‘Suriye halkı yalnız değildir’ , ‘Üzülme gevşeme Allah bizimle’ , ‘Adem Halil hemen bulunsun’ şeklinde sloganlar attı.

Grup adına açıklama yapan Özgür-Der Genel Başkanı Rıdvan Kaya, 10 yıllardır Suriye'nin muhaliflerin kaybedildiği alınıp götürüldüğü ve geri getirilmediği, bunların akıbetlerinin bilinmediği bir ülke olarak, bir diktatörlük olarak bilindiğini söyledi. Bu kayıplar ülkesinde kayıplar kervanına iki arkadaşlarının da katıldığını belirten Kaya, "Yaklaşık 5 gündür kayıplar. Kayıp olduğu iddia edilen bu kardeşlerimizin Suriye rejiminin elinde olduğunu biliyoruz. En son İdlib'de askerlerce tutuklandıklarına dair tanıklarımız var. Dolayısıyla Suriye rejimi eğer bu iki gazetecinin ellerinde olmadığını, nerede olduklarını bilemediklerini söylerse buna asla kabul etmiyoruz, inanmıyoruz. Bu bir yalandır. Bu iki kardeşimiz Suriye rejiminin elindedir. Dolayısıyla onların akıbetlerinden onların başına gelebilecek her şeyden de Suriye rejimi doğrudan sorumludur." şeklinde konuştu.

Basın açıklamalarının ardından bir süre daha slogan atan grup olaysız dağıldı.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder