banner181
banner210

Hatay’da kayıt dışı istihdamla mücadele sürüyor

15 Mart 2012 Perşembe 14:01
Bu haber 1347 kez okundu

Hatay Sosyal Güvenlik İl Müdürü Mehmet Zülfi Camkurt, Hatay’da da en büyük sorunun kayıt dışı istihdam olduğunu söyledi.Camkurt kayıt dışı istihdamın ülkelere hatta aynı ülkede bölge ve illere göre değişen nedenleri olduğunun...

Hatay'da kayıt dışı istihdamla mücadele sürüyor
Hatay Sosyal Güvenlik İl Müdürü Mehmet Zülfi Camkurt, Hatay’da da en büyük sorunun kayıt dışı istihdam olduğunu söyledi.

Camkurt kayıt dışı istihdamın ülkelere hatta aynı ülkede bölge ve illere göre değişen nedenleri olduğunun altını çizerek Türkiye’de esas itibariyle kayıt dışı istihdamın hızlı nüfus artışı, bölgesel geri kalmışlık, istihdam oluşturma imkânlarının sınırlılığı, vasıfsız işgücü, istihdam üzerindeki mali ve idari yükler ile yetersiz sermaye birikimi gibi nedenlere dayalı olduğu belirtti.

Kayıt dışı istihdam oranlarının yakın zamana kadar yüzde 53’ler düzeyinde iken özellikle 2004 yılından sonra yapılan çalışmalar kapsamında yüzde 42’lere kadar indiğini hatırlatan Camkurt, “Kayıt dışı istihdamla mücadele konusunda yapılan çalışmalarla kısmi bir başarı sağlanmış olmakla birlikte, son veriler bunun yeterli düzeyde olmadığının en açık göstergesidir. Hatay’da kayıt dışı istihdam noktasında ülke ortalamasından farklı bir noktada değildir” dedi.

İl Müdürü Camkurt kayıt dışı istihdamla mücadele ve kayıtlı istihdamın teşviki noktasında Hatay’da işveren, çalışan ve esnaf, ticaret ve sanayi, serbest muhasebeci ve mali müşavirler başta olmak üzere kamu kurum ve kuruluşları ile sicil toplum kuruluşlarının katılımı ve işbirliğiyle oluşan işbirliği ağı sayesinde çalışmalarını sürdürdüklerini sözlerine ekledi.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder