banner181
banner210

Şirketlerdeki kârlılık sorunu masaya yatırıldı

15 Mart 2012 Perşembe 13:55
Bu haber 550 kez okundu

Şirketlerdeki temel sorun haline gelen karsızlık problemini göz önüne alan ADSİAD Akademi, önemli bir seminere ev sahipliği yaptı. Seyhan Oteli'nde gerçekleşen "Yüksek Karlılığa Geçiş" seminerinde İş Stratejisi Danışmanı, Profitkar...

Şirketlerdeki kârlılık sorunu masaya yatırıldı
Şirketlerdeki temel sorun haline gelen karsızlık problemini göz önüne alan ADSİAD Akademi, önemli bir seminere ev sahipliği yaptı. Seyhan Oteli'nde gerçekleşen "Yüksek Karlılığa Geçiş" seminerinde İş Stratejisi Danışmanı, Profitkar Platform Yöneticisi S. Şahin Tulga'nın yaptığı sunum büyük ilgi gördü.

Adana Sanayici ve İşadamları Derneği (ADSİAD) Akademi’nin Seyhan Oteli’nde düzenlediği “Karsızlık problemi” konulu seminerin konuğu Şahin Tulga oldu.

Açılış konuşmasını yapan ADSİAD Başkanı Süleyman Sönmez, ADSİAD Akademi’nin bölgedeki işadamlarının farklı konulardaki sorunlarına çözüm yolları bulabilmek amacıyla faaliyete geçirildiğini anımsatarak, Akademi’nin bugün üniversitelerle işbirliği yapan, sertifika programları uygulayan ve gerek iş dünyası gerekse sosyal konularla ilgili eğitimler veren bir okul haline geldiğini vurguladı.

Sönmez, “Bugün bölgemizde işlerimizi çocuklarımıza devir edememe gibi bir sorunumuz var ve bu sorunun çözümü noktasında ADSİAD Akademi’nin önemli bir işlev göreceğine inanıyorum” dedi. Sönmez, ADSİAD’ın bölgesinde etkin bir dernek olduğunu ve iş dünyasının sorunlarıyla birebir ilgilendiğini söyledi.

ADSİAD Başkanvekili ve ADSİAD Akademi Koordinatörü Mehmet Erel ise sektörlerin en önemli sorunun kârsızlık olduğuna dikkati çekti. Birçok işletmenin cirosunu artırdığını ancak kârının düştüğünü ifade eden Erel, geçmişte başarılı olarak uygulanan “daha çok çalışmak, marka olmak, operasyonel verimliliği artırmak ve farklılaşmak” gibi yöntemlerin kalıcı çözüm olamadığını söyledi.


KÂRSIZLIK SEBEPLERİ

İş Stratejisi Danışmanı, Profitkar Platform Yöneticisi S.Şahin Tulga ise verdiği seminerde işletmelerin artan cirolarına karşın karlarının neden düştüğünü ve karlılığı artırmanın yolları hakkında bilgiler aktardı.

Karsızlığın şirketler açısından kronikleşen büyük bir problem haline geldiğini dile getiren Tulga, birçok şirketin cirosunu artırmasına karşılık karlılığının düşme eğiliminde olduğunu kaydetti. Beyaz eşya, bilgisayar, medya, tekstil, otomotiv gibi birçok sektörde karlılığın neredeyse sıfırlandığının altını çizen Tulga, “yüksek rekabet seviyesi, müşteri ve tedarikçilerin güçlenmesi, masraf artışları, firma yetkinlik eksiklikleri, hızlı teknolojik gelişmeler ve alternatiflerin gelişmesi” gibi nedenlerden dolayı karsızlığın ortaya çıktığını söyledi.


Bu sorunu çözmek isteyen birçok iş insanının klasik yöntemleri uyguladığını ancak istenen sonucu alamadığını belirten Tulga, karlılığı artırmanın yollarını şöyle sıraladı: Temelinde iş modeli olan ve firmaya uygun bir iş stratejisi kurgulamak, operasyonel mükemmellik sistemleri kurmak, iş modeli değişiklikleri ile rekabet aksiyonları almak, karlılık büyümesini iş stratejilerinin bir parçası olarak ele almak, değişimi insan unsuruna öncelik vererek gerçekleştirmek.”

2010 yılı rakamlarına göre Türkiye’de halka açık şirketlerin karlılığının yüzde 2 dolayında arttığını, nedeninin ise 2009 yılında yaşanılan krizde sektörlerden çıkışların olmasından kaynaklandığını kaydeden Tulga, “Rekabet seviyesi azaldı. Ama 2011 yılında Türk ekonomisinin gelişmesiyle birlikte sektörlere müthiş girişler oldu ve rakamlar henüz belirlenmemesine karşın bir eksi karlılık yapacağını tahmin ediyoruz. 2012 yılında bu durum daha da ciddi hale gelecek ve maalesef karlılık düşmesi yaşanacak” diye konuştu.

Konuşmaların ardından ADSİAD Başkanı Süleyman Sönmez, Şahin Tulga’ya teşekkür plaketi sundu. Konferansa ADSİAD Yönetim Kurulu üyeleri, ADSİAD üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder