banner181
banner210

‘Safahat-Mehmet Akif Dönüyor’ oyununu 10 bin kişi izledi

15 Mart 2012 Perşembe 13:42
Bu haber 275 kez okundu

Ünlü sanatçı Ahmet Yenilmez'in oynadığı 'Safahat-Mehmet Akif Dönüyor' adlı tek kişilik tiyatro oyununu, Antalya ve ilçelerinde bir haftada 10 binden fazla seyirci izledi. Yenilmez oyunu 20 kez sahneledi.    Geçen yıl 200...

‘Safahat-Mehmet Akif Dönüyor' oyununu 10 bin kişi izledi
Ünlü sanatçı Ahmet Yenilmez'in oynadığı 'Safahat-Mehmet Akif Dönüyor' adlı tek kişilik tiyatro oyununu, Antalya ve ilçelerinde bir haftada 10 binden fazla seyirci izledi. Yenilmez oyunu 20 kez sahneledi.

    Geçen yıl 200 binden fazla kişinin ziyaret ettiği 'Çanakkale Çadırı' etkinliğiyle sesini duyuran Antalya Eğitim Gönüllüleri Derneği bu sene İstiklal Marşı şairi Mehmet Akif Ersoy'u Antalya’daki öğrenci ve öğretmenlerle buluşturdu. Ünlü sanatçı Ahmet Yenilmez, tek perdelik 'Safahat -Mehmet Akif Dönüyor' oyunu Eğitim Gönüllüleri Derneği'nin katkılarıyla Antalya ve ilçelerinde sahnelendi. Oyun Antalya'nın 5 merkez ilçesinin yanı sıra Kumluca, Serik, Manavgat, Alanya ve Gazipaşa'da 10 binden fazla öğrenci öğretmen tarafından seyredildi.

    Yönetmenliğini Hilali Hasanov'un yaptığı tek perdelik oyun 'Safahat- Mehmet Akif Dönüyor', Mehmet Akif Ersoy'un kendinden sonraki nesle bıraktığı emanetine gösterilen duyarsızlığı konu alıyor. Oyunda "Eğer Akif yaşasaydı bu halimize ne derdi?" sorusuna da cevap aranıyor.

    Antalya Eğitim Gönüllüleri Derneği Başkanı Mehmet Ali Tokel, 2011'in 'Mehmet Akif Ersoy Yılı' olduğunu hatırlatarak, "Akif'i; öğretmenlerimizin tekrar hatırlamasını, öğrencilerimizin yeniden tanımasını istedik. İstiklal Marşı'nın kolay yazılmadığı vurgusunu öğrencilerimize hissettirmek istedik.” dedi.

    Oyunun Antalya’nın doğusundan batısına birçok ilçede toplam 20 kez sahnelendiğini anlatan Tokel, “Her salonda büyük ilgi gören oyunda sevinç, hüzün ve gözyaşı bir aradaydı. Mehmet Akif Ersoy'un hayatından kesitlerin sunulduğu tiyatroda milli şairimiz ve İstiklal Marşı’na olan duyarsızlığımız gözler önüne serildi. Antalya'da eğitim adına her çalışmanın içinde olacağız. Bundan sonra da kültür ve sanat faaliyetlerimiz devam edecek.” diye konuştu.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder