banner181
banner210

Akademisyen ve politikacılar Balkanların sorunlarına çözüm arayacak

15 Mart 2012 Perşembe 13:05
Bu haber 1204 kez okundu

Jeostratejik konumu nedeniyle küresel oyuncuların en önemli oyun alanlarından biri olan Balkanlar, son dönemlerde geçirdiği köklü değişim/dönüşüm sürecinin ardından yeni ekonomik, siyasal, sosyal ve kültürel sorunlarla boğuşurken, Balkan...

Akademisyen ve politikacılar Balkanların sorunlarına çözüm arayacak
Jeostratejik konumu nedeniyle küresel oyuncuların en önemli oyun alanlarından biri olan Balkanlar, son dönemlerde geçirdiği köklü değişim/dönüşüm sürecinin ardından yeni ekonomik, siyasal, sosyal ve kültürel sorunlarla boğuşurken, Balkan ülkelerinin akademisyen ve politikacıları, göçlere en çok kucak açan Bursa’da bir araya gelerek çözüm yolları arayacak.

        Uludağ Üniversitesi İİBF Uluslararası İlişkiler Bölümü’nün, Bursa Kent Konseyi ile ortaklaşa düzenlediği 'II. Uludağ Uluslararası İlişkiler Konferansı', 'Balkanlarda Güvenlik Sorunları, İşbirliği İmkânları ve Türkiye’nin Balkan Vizyonu' temasıyla Uludağ Üniversitesi Prof. Dr. Mete Cengiz Kültür Merkezi'nde, 20-21 Mart 2012 tarihlerinde yapılacak.

        Türkiye’nin yanı sıra Bulgaristan, Yunanistan, Arnavutluk, Sırbistan, Makedonya ve Kosova’dan gelen akademisyen, politikacı ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin katılacağı konferansta, mevcut Balkan konjonktürü ele alınıp yaşanan siyasi, ekonomik ve kültürel sorunlara ilişkin yakın ve uzun vadeli öngörülerde bulunulacak.

        Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akrabalar Başkanlığı, Bursa Valiliği, Bursa Büyükşehir, Osmangazi ve Yıldırım belediyeleri ile TRT’nin de desteklediği konferansta, 'Türkiye’nin Balkanlara Bakışı ve Balkanların Türkiye Algılaması', 'Balkanlarda Güvenlik Sorunları ve Çözüm Önerileri', 'Balkan Savaşlarının Yüzüncü Yılında Balkan Barışı', 'Balkanlarda Bölgesel ve Uluslararası Örgütlenmeler, Ekonomik Yapı ve İşbirliği' ve 'Balkanlarda Etnik ve Azınlık Sorunları' ana başlıkları altında çeşitli oturumlar gerçekleşecek.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder