banner181

Dışişleri Sözcüsü Ünal: Suriye'de baskıdan kaçış artıyor

15 Mart 2012 Perşembe 12:55
Bu haber 2019 kez okundu

Suriye’den Türkiye'ye sığınanların sayısı 14 bin 700’e ulaşırken, dün Türkiye’ye sığınan bir generalin ardından toplam general sayısı ise 7’ye yükseldi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Selçuk Ünal, düzenlediği basın toplantısında...

Dışişleri Sözcüsü Ünal: Suriye'de baskıdan kaçış artıyor
Suriye’den Türkiye'ye sığınanların sayısı 14 bin 700’e ulaşırken, dün Türkiye’ye sığınan bir generalin ardından toplam general sayısı ise 7’ye yükseldi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Selçuk Ünal, düzenlediği basın toplantısında dış ilişkiler ve Suriye konusunda basın mensuplarının sorularını cevapladı. Suriye'de yaşanan şiddet olayları neticesinde Suriye'den Türkiye'ye son 24 saatte gelen yaklaşık bin kişiyle birlikte toplam sayının 14 bin 700’e ulaştığını söyledi. Ünal ayrıca dün Türkiye’ye sığınan bir general ile birlikte Türkiye’ye sığınan general sayısının 7’ye yükseldiğini kaydetti.
    
        Türkiye’den Suriye’ye kaçışların arttığına dikkat çeken Ünal, “Baskıdan kaçan vatandaş sayısı her gün artmaktadır. Suriyeli vatandaşların 14 bin 200’ü Hatay’daki, 500’ü ise İslâhiye’deki kamplarda bulunuyor. Bu rakamlar durumun ne kadar ciddi olduğunu gösteriyor. Dün bir başka Suriyeli general daha ülkemize geldi. Bu sayı 7'ye yükseldi." bilgisini verdi.

        Suriye yönetimine telkinlerini sürdürmeleri için Rusya ve İran’a görüşlerini aktardıklarını ifade eden Ünal, “Suriye’de kanın durması için neler yapılması yönünde telkinde bulunmalarının yararlı olabileceğini söyledik. Bunun dışında kararlaştırılmış üçlü girişim veya toplantı yoktur.“ şeklinde konuştu.

Suriye’de kaybolan ve kendilerinden haber alınamayan iki Türk gazeteci ile ilgili ise Ünal, şu an kendilerine ulaşan resmi ve teyit edilmiş bir bilgi olmadığını, Şam Büyükelçiliği ve Halep Başkonsolosluğu ile konuyla ilgili temasların sürdüğünü kaydetti.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder