banner181

'Tanzimat döneminin anlatımıyla İstanbul' sergisi açıldı

15 Mart 2012 Perşembe 12:33
Bu haber 330 kez okundu

Melikşah Üniversitesi’nin öncülüğünde “Tanzimat Döneminin Anlatımıyla İstanbul, Yazarlar ve Yaşantılar” sergisi üniversitenin sosyal tesislerinde açıldı. Serginin açılışına, Melikşah Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reşit Özkanca,...

'Tanzimat döneminin anlatımıyla İstanbul' sergisi açıldı
Melikşah Üniversitesi’nin öncülüğünde “Tanzimat Döneminin Anlatımıyla İstanbul, Yazarlar ve Yaşantılar” sergisi üniversitenin sosyal tesislerinde açıldı. Serginin açılışına, Melikşah Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reşit Özkanca, Mimarlar Odası Başkanı İsmail Ruhlukürkçü ve davetliler katıldı. Sergi hakkında bilgi veren Ela Çil, “Çalışma, Ayşenur Şelen’in yüksek lisans tezine dayanıyor. İstanbul’un nasıl dönüştüğüne dair birçok çalışma var aslında ama romanlar bize oradaki hayatı farklı bir katmanda anlattığı için özellikle değerli. Ayrıca mekânların nitelikleri ile ilgili bir çalışma oldu.” dedi.

Serginin amaçlarından bahseden Ayşenur Şenel Fidangenç şunları kaydetti: “Bu çalışmada edebiyat ve mimarlığın birleşip farklı disiplinlerin bir arada nasıl bilgi sunabileceğine değindik. Roman yaşamındaki mekân, mimari alandaki yaşamla nasıl bütünleşiyor ve sosyal açıdan da nasıl bir bağ kuruyor bu sergide bunu görselleştirme çalıştık.”
    Sergi 14 – 23 Mart 2012 tarihleri arasında ziyarete açık olacak.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder