banner181
banner210

Eber Gölü eski canlılığını tekrar kazandı

15 Mart 2012 Perşembe 12:24
Bu haber 347 kez okundu

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından hızlandırılan çalışmalar neticesinde, Eber Gölü’nün korunması, sürdürülebilirliğin sağlanması ve kirliliğinin önlenmesi hususunda önemli başarılara imza atıldı. Orman ve Su İşleri Bakanı...

Eber Gölü eski canlılığını tekrar kazandı
Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından hızlandırılan çalışmalar neticesinde, Eber Gölü’nün korunması, sürdürülebilirliğin sağlanması ve kirliliğinin önlenmesi hususunda önemli başarılara imza atıldı. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun girişimleriyle hazırlanan kurtarma ve yaşatma projesi uygulamalarından sonra Eber Gölü, eski canlılığına tekrar kavuşuyor. Afyonkarahisar’daki gölün kurtarılması için devreye giren Bakan Eroğlu, gölde yaşanan kirliliğin önüne geçmek için bölgedeki fabrikaların arıtma tesislerini denetimden geçirdiklerini, master çevre temizliği planı çerçevesinde 21 Nisan 2011’de Afyonkarahisar’da Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi’nin temelini attıklarını ifade etti.

    Bakan Eroğlu, konuyla alakalı yaptığı açıklamada, “Maliyeti 24 milyon TL olan İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi 11 Kasım 2011’de tamamlanmış ve bakteri üretimi için havuza su alınmaya başlanmıştır. Havzada; Şuhut Atıksu Arıtma Tesisi 2011 yılında faaliyete geçti. Çay Atıksu Arıtma Tesisi’ni ise tamamlamak üzereyiz. Diğer taraftan Bolvadin Atıksu Arıtma Tesisi'nin ihalesi tamamlanırken; İscehisar Atıksu Arıtma Tesisi'nin inşaatına ise devam ediliyor. Bütün belediyelere bu maksatla büyük çevre destekleri bakanlıktan gönderilmiştir. 2008 öncesi Akarçay Havzası'nda oluşan katı atıklar, yani çöpler Eber Gölü’nde kalıcı kirlenmeye sebep oluyordu. Derelerle gelen çöplerden Eber Gölü’nü kurtarmak maksadıyla Afyonkarahisar İli Çevre Hizmetleri Birliği kurulmuştur. Böylece Afyonkarahisar, Sinanpaşa, Sandıklı, İscehisar, Çobanlar, Çay, Bolvadin, Şuhut gibi 64 yerleşim yerinin bütün katı atıkları toplanarak bertaraf edilmektedir. Bakanlığımızdan bu maksatla takriben 8 milyon TL destek verilmiştir. Sultandağı ve civarı ile Akşehir’in katı atıklarını bertaraf etmek üzere de Akşehir ve Eber Gölleri Çevre Koruma Birliği tarafından katı atık düzenli depolama tesisi yapımı tamamlandı. Eber Gölü şimdi temiz, daha da temiz olacak. Su seviyesini yükselttik. Eber Gölü’nün su seviyesi, daha önceki yıllara göre son iki yıldır daha iyi konumda. Eber Gölü’nde kirlilik olmasını istemiyoruz.” dedi.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder