banner181

Besicileri dolandıran çete çökertildi

15 Mart 2012 Perşembe 11:37
Bu haber 396 kez okundu

Hayvan besicisi vatandaşları dolandırarak 1 milyon lira gelir elde eden dolandırıcı çetesi çökertildi. Erzincan merkezli 7 ilde gerçekleştirilen operasyonlar sonucu 14 kişi gözaltına alındı. Şüphelilerden 9’u adli makamlara sevk edildi....

Besicileri dolandıran çete çökertildi
Hayvan besicisi vatandaşları dolandırarak 1 milyon lira gelir elde eden dolandırıcı çetesi çökertildi. Erzincan merkezli 7 ilde gerçekleştirilen operasyonlar sonucu 14 kişi gözaltına alındı. Şüphelilerden 9’u adli makamlara sevk edildi.

Erzincan Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesi ve Erzincan Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü görevlilerince, 'Suç İşlemek Amacıyla Örgüt Kurmak ve Örgüt Kapsamında Nitelikli Dolandırıcılık Yapmak' suçu ile ilgili 2011 Eylül ayında başlatılan ve yaklaşık 5 ay süren çalışma tamamlandı. Yürütülen çalışma kapsamında Erzincan, Ankara, Gümüşhane, Giresun, Iğdır, Kars ve Yalova illerinde eş zamanlı operasyon yapıldı.

Operasyon kapsamında şüphelilerin, örgütlü bir şekilde canlı hayvan alım-satımı konusunda dolandırıcılık yaptıkları, başkalarına ait hayvanları kendilerinin gibi göstererek pazarladıkları, müştekilerden kaparo aldıkları, müştekileri pazarlık yaptıkları hayvanları "bu gün-yarın göndereceğiz, hava şartları çok kötü" diye oyaladıkları, masraflarının (nakliye-hayvanların bakımı-hayvanların aşısı) olduğunu söyleyerek tekrar para talep etmek suretiyle müştekileri dolandırdıkları, müştekileri oyaladıkları, genelde müştekilerden yana gibi davrandığı, GSM hattı ile bu şekilde görüşmeler yaptığı, kendilerini hayvan besicisi veya bakıcısı olarak tanıttıkları, dolandırılan paraları başkalarının hesaplarına gönderttikleri, müştekilere kendilerini başka isimlerde tanıttıkları tespit edildi.

Yapılan tespitlerde şüphelilerin 18 dolandırıcılık eyleminde toplam 1 milyon lira gelir elde ettikleri tespit edildi. Yapılan operasyonda, 15 şüphelinin ikametlerinde yapılan aramalarda, 4 adet çek, 11 adet PTT havale dekontu, 9 adet senet, 2 adet banka dekontu, 2 adet hayvan şahadetnamesi ve 1 adet vergi dekontu ele geçirildi. Şüphelilerden 14’ü yakalanırken, yakalanan şüphelilerden 5’i yakalandıkları illerce ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı. 9 şüpheli ise düzenlenen tahkikat evrakı ile birlikte adli makamlara sevk edildi.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder