banner181

Atatürk Havalimanı’nda da ‘açık kapı’ dönemi başladı

15 Mart 2012 Perşembe 11:19
Bu haber 375 kez okundu

İstanbul'da, Sabiha Gökçen Havalimanı'nın ardından Atatürk Havalimanı’nda da ‘Open Gate’ (Açık Kapı) uygulaması başladı. Uçağa binmeden önce körük başlarında aranan yolcular, yeni uygulamayla pasaport kontrolünden hemen önce...

Atatürk Havalimanı'nda da ‘açık kapı' dönemi başladı
İstanbul'da, Sabiha Gökçen Havalimanı'nın ardından Atatürk Havalimanı’nda da ‘Open Gate’ (Açık Kapı) uygulaması başladı. Uçağa binmeden önce körük başlarında aranan yolcular, yeni uygulamayla pasaport kontrolünden hemen önce aranacak. Uygulama sayesinde yolcular, bekleme salonunda harcadıkları zamanı güvenlikli alanda geçirebilecek.

Mart ayı başında 'Open Gate' uygulamasına geçen Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan sonra Atatürk Havalimanı'nda da bu güvenlik uygulaması başlandı. Yolcular, pasaport kontrolünden önce el bagajlarını x-ray cihazından geçirip ardından dedektörlü kapıdan geçiş yaparak pasaport kontrolüne girecek. Yolcular, uçağın kalkışına kadar diledikleri gibi zaman geçirebilecek.

Atatürk Havalimanı'ndan sorumlu İstanbul Vali Yardımcısı Ahmet Aydın, Dış Hatlar Terminali’nde acık kapı uygulamasıyla ilgili açıklama yaptı. Uluslararası standartlar için kararlar aldıklarını belirten Ahmet Aydın, 2011 Eylül ayında da açık kapı uygulamasına kararı aldıklarını ifade etti. Yolcuların son çıkış noktalarında x-raylarda aranması yerine tek arama noktasına birleştirdiklerini dile getiren Aydın, “Dış hatlarda 36 adet arama noktamız vardı. Biz bunu tek nokta ile pasaport öncesine aldık. Yolcumuz burada arandıktan sonra güvenlikli alanda rahatlıkla alışverişini yapacak. Son anda da 15 dakika kala uçağına gidebilecek. Uçağa biniş süresi çok kısalacak. Son çıkış kapılarda bekleme salonlarında yolcularımız daracık yerde bekliyordu. Yolcu, ‘x-raydan geceyim rahat olayım’ diye düşünüyordu. Biz bunu tek noktaya getirdik. Yolcu buradan geçtikten sonra dilediği gibi zaman geçirecek. Dolaylı yoldan milli gelirimiz artacak.” dedi.

ABD, İSRAİL VE KANADA VATANDAŞLARI, 3. BİR ARAMADAN DAHA GEÇİRİLECEK

Özellikle Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı’na göre kara ve hava alanının net şekilde ayrıldığını ifade eden Aydın, “Bunun net ayrılması gerekiyordu. Biz bu güne kadar bunu tam olarak ayıramamıştık. Özellikle eleştirilerden birisi buydu. ‘Sizin hava alanı ne taraf? Kara alanı ne taraf?’ deniyordu. Biz bu sayede onu da sağlamış olduk.” diye konuştu.

Aydın, Amerika, İsrail ve Kanada yolcularının bu uygulama hariçi 3. bir aramadan daha geçirileceğini, bu talebin ilgili ülkelerden geldiğini sözlerine ekledi.

Uygulamanın başladığı gün yolcular da ikiye ayrıldı. Uygulamanın yerinde olduğunu belirten Mustafa Raif Dinçer, salonda çok beklediklerini aktardı. Uygulama bir fark getirmediğini belirten Eniş Yücel ise sadece arama noktasının öne getirildiğini söyledi.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder