banner181

banner213
banner210

Çanakkale coşkusu salona sığmadı.

15 Mart 2012 Perşembe 11:09
Bu haber 634 kez okundu

Mersin’in Erdemli ilçesinde faaliyet gösteren Erdemli Akdeniz Eğitim Gönüllüleri Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (ERADER) tarafından düzenlenen “Bir Milletin Tarihe armağanı” adlı program izleyenler tarafından büyük ilgi...

Çanakkale coşkusu salona sığmadı.
Mersin’in Erdemli ilçesinde faaliyet gösteren Erdemli Akdeniz Eğitim Gönüllüleri Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (ERADER) tarafından düzenlenen “Bir Milletin Tarihe armağanı” adlı program izleyenler tarafından büyük ilgi gördü. Programa iki bin kişinin katılmasından dolayı davetliler programı ayakta izledi.

Program Özel Yıldırımhan ilköğretim Okulu öğrencilerinin hazırlamış olduğu Çanakkale türküleri ile başladı. ERADER tarafından ilçedeki tüm okullarda düzenlenen “Çanakkale’deki Dedeme ve Nineme Mektup” konulu şiir ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri Kaymakam İbrahim Özefe ve Belediye Başkanı Mükerrem Tollu tarafından verildi.

Dereceye girerek ödül alan görme engelli öğrencinin yazdığı şiir izleyenleri duygulandırdı. Daha sonra açılış konuşması yapan ERADER Başkanı Ahmet Ünver, “Türk tarihi şanlı zaferlerle doludur. Bu zaferler için de Çanakkale Zaferinin müstesna bir yeri vardır. Çanakkale zıtlıklar mahşeridir. Maneviyatın maddiyata; imkansızlığın imkana; vatan-millet aşkının sömürgeciliğe galebe çaldığı istisna bir savaştır. Büyük komutanlar kritik zamanlar da verdiği kararla ortaya çıkar. Çağımızın gözü yaşlı insanı imkansızda mümkünü görmek Mehmetlerden birini Fatih yapar, demiştir. Çanakkale Savaşının Seyit Onbaşısı da imkansızı mümkün görenlerden değil miydi? İnsanlara ölmeyi emretme de ölüme aldırmadan bu emre itaat etme de milletimizin vatan, din ve namus gibi kutsi değerlere verdiği önemin göstergesidir. Bu duygu ve düşünceyi kısaca Çanakkale Ruhu olarak ifade ediyoruz. Bu ruhun yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılmasını ERADER olarak kendimize bir vazife bildik. Çanakkale Ruhu gibi yüce bir mefkurenin yaşatılması adına İlçemizde bulunan tüm ilköğretim ve ortaöğretim öğrencileri arasında “ Çanakkale’deki Dedeme ve Nineme Mektup” konulu şiir ve kompozisyon yarışması düzenledik. Yarışmaya gösterilen yoğun ilgiyi Çanakkale Ruhunun milletimizin sinesinde tazeliğinin henüz kaybolmadığının bir göstergesi olduğunu gördük." diye konuştu.

Daha sonra Programa İstanbul VAV sanat tarafından hazırlanan Çanakkale müzikali izleyicilerle buluştu. Müzikalde şiirlerin ve yaşanan gerçek hikayelerin sunumunda duygulanan davetliler gözyaşlarını tutamadı.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder