banner181
banner210

Mamak'ta kahvehaneler kütüphaneli olacak

15 Mart 2012 Perşembe 11:05
Bu haber 1402 kez okundu

Ankara Kahveciler ve Esnaf Odası Başkanı İsa Güven ve yönetim kurulu üyeleri, Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül’ü makamında ziyaret etti. Kahvehane işletmecilerinin sorunlarının dile getirildiği ziyarette Başkan Akgül, kahvehanelerde...

Mamak'ta kahvehaneler kütüphaneli olacak
Ankara Kahveciler ve Esnaf Odası Başkanı İsa Güven ve yönetim kurulu üyeleri, Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül’ü makamında ziyaret etti. Kahvehane işletmecilerinin sorunlarının dile getirildiği ziyarette Başkan Akgül, kahvehanelerde kütüphane uygulamasına gitmeyi düşünen kahveciler odasına destek vereceklerini söyledi. Esnafın her zaman yanında olduğunu belirten Akgül, “Kapım her zaman esnafımıza ve esnaf temsilcilerimize açıktır. Kahvehaneler artık kitaplarla aydınlansın.” dedi.

Ankara Kahvehaneciler Odası Başkanı’ndan işletmecilerin sorunlarını, istek ve şikâyetlerini dinleyen Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, esnafla istişare etmenin önemini belirterek, el ele vererek problemlerin üstesinden gelineceğini söyledi. Esnafla gerek bölge gezileri gerekse bir araya gelerek istişarede bulunduklarını hatırlatan Akgül, "Mamak’ta halkla birlikte muhtardan esnafa ve mahalle sakinine kadar her kesim ile toplantılar yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz. Kahvehaneciler Odası Başkanımız kahvehane işletmecilerinin sorunlarını anlattı. Esnafın eğitiminden, Osmanlı kahvehane kültürüne kadar birçok konuda istişare ettik. Osmanlı döneminde kahvenin ekonomik değeri devlet tarafından daha iyi görülür, zengin kesim ve hatta bazı devlet adamları yatırımlarını kahveye yaparlar. Böylece kahvehaneler açılır. Kahvehaneler, işletmecileri için elbette ki ekmek kapısıdır. Saygıyla karşılıyoruz. İşletmeciler, tüm kapalı mekânlarda uygulamaya başlayacak sigara yasağını da göz önünde bulundurup, kahvehaneleri, gerçek anlamda bir okuma salonu, kültür merkezi veya sohbet meclislerine dönüştürme yoluna girebilirler. Biz de kahvehanelerde uygulanması planlanan kütüphane projesine destek vermeye hazırız. Mamak’ta kahvehaneler kitaplarla aydınlansın.” şeklinde konuştu.

Kahvehane işletmecilerinin sorunlarını dile getiren Ankara Kahveciler ve Esnaf Odası Başkanı İsa Güven de Osmanlı eski kahvehane kültürünü hayata geçirmek istediklerini belirterek, kahvehanelerde kütüphane uygulamasına gitmeyi düşündüklerini söyledi. Güven, genelde kahvehanelerin sigara dumanı ve çayla anıldığına dikkat çekerek, Ankara Kahvehaneciler Odası olarak hem eski Osmanlı kahvehane kültürünü yaşatmak hem de kahvehanelerde kütüphane uygulamasına geçilmesi yönünde çalışmalar yaptıklarını kaydetti. Güven, insanlar burada iki satır bir şeyler okusa bile bunun faydasını göreceklerini vurguladı.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder