banner181
banner210

'Şiddet içerikli yayınlar, çocukları olumsuz etkiliyor'

15 Mart 2012 Perşembe 11:03
Bu haber 374 kez okundu

İzmir'in Ödemiş ilçesindeki Özel Birgivi İlköğretim Okulu, "Televizyon ve İnternet" konulu bir konferans düzenledi. Veli ve öğrencilere yönelik konferansı veren Uzman Psikolog Ferhat Çelik televizyon, internet ve cep telefonunun hayata yansımalarını...

'Şiddet içerikli yayınlar, çocukları olumsuz etkiliyor'
İzmir'in Ödemiş ilçesindeki Özel Birgivi İlköğretim Okulu, "Televizyon ve İnternet" konulu bir konferans düzenledi. Veli ve öğrencilere yönelik konferansı veren Uzman Psikolog Ferhat Çelik televizyon, internet ve cep telefonunun hayata yansımalarını anlattı. Televizyonun aile içi iletişimi ciddi biçimde etkilediğini, en büyük zararı ise çocukların gördüğünü belirterek, "Şiddet içerikli yayınlar, çocuklar üzerinde olumsuz etkiler yapmaktadır. Çocuğun, aile fertleriyle arası açılıyor. Algılamaları, şiddet içerikli mesajlar dışında zayıflıyor. Öğretmenleri ve arkadaşlarıyla problem yaşıyor. Oun kurallarını değiştirdiği ve kaba davrandığı için istenmeyen çocuk oluyor. Farklı doğruları olmadığı içim muhakemesi zayıflıyor. Olumlu kavramları anlamada ve değerlendirmede güçlükler yaşıyor." dedi.

Anne ve babalara tavsiyelerde bulunan Psikolog Çelik, şunları kaydetti: "Öncelikle çocuklarda hangi davranışı görmek istiyorsanız, onun modeli olun. Masum gibi görünen şiddet eylemlerini, çocukluklarına verip gülüp geçmeyin. Çocukları ve gençleri, 'Çocuktur, anlamaz' değerlendirmesinden uzak durun. Televizyondaki olumlu görüntüleri ve mesajları, çocuğun farketmesi için öne çıkarın. Televizyonu çocuklar için bakıcı, onları meşgul edici olarak kullanmayın. Gün içindeki programları gözden geçirip şiddet ve benzeri unsurlar içeren filmlerin olduğu saatlerde başka filmler seyrettirin. Sevdikleri filmleri ve programları birlikte seyredin, şiddet veya olumsuzluk içeren unsurlar varsa alternatiflerini bulun. Seyredilmesi gereken filmlerdeki sahneleri çocuğunuza yorumlayın. Onun duygularını ve beklentilerini değerlendirmeden yasaklar getirmeyin. Şiddet içerikli yayınlar yapan kuruluşlara faks veya telefonla ulaşarak rahatsızlığınızı bildirin."

Konferansın sonunda Ferhat Çelik, 7 ile 19 yaş arası çocukların aile eğitimine katılan velilere sertifika verdi ve okuyucuları için kitaplarını imzaladı.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder