banner181

Gediz ile Panama arasında eğitim köprüsü kuruldu

15 Mart 2012 Perşembe 10:57
Bu haber 540 kez okundu

Gediz Üniversitesi ile Panama Üniversitesi, önemli bir işbirliği anlaşması imzaladı. Anlaşma kapsamında iki üniversite, karşılıklı öğrenci ve akademisyen değişimiyle ortak bilimsel çalışmalar yapacak. Panama'da Gediz Üniversitesi tarafından...

Gediz ile Panama arasında eğitim köprüsü kuruldu
Gediz Üniversitesi ile Panama Üniversitesi, önemli bir işbirliği anlaşması imzaladı. Anlaşma kapsamında iki üniversite, karşılıklı öğrenci ve akademisyen değişimiyle ortak bilimsel çalışmalar yapacak. Panama'da Gediz Üniversitesi tarafından Anadolu Dil ve Kültür Merkezi kurulacak. İzmir'den gidecek dilbilimciler, Panamalı gençlere hem Türkçe öğretecek hem de Türk kültürünü ve tarihini anlatacak. Öğrencilerine Türkçe öğretebilmek için dünyanın öbür ucundan, yakasına taktığı ay yıldızlı rozetle İzmir'e gelen Panama Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gustavo Garcia De Paredes, "Gönülden hayran olduğum Türk kültürünü, Panamalı gençlerin tanımasını istiyorum. En büyük hayalim bu." dedi.

Rektör De Paredes, Gediz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyfullah Çevik'le önemli bir eğitim anlaşmasına imza attı. Panama Fahri konsolosları Fernando Porras ve Hatice Güleç de bu tarihi ana eşlik etti. Anlaşma sayesinde iki ülke arasında dostluk ve kardeşlik köprüsü kurulacak, ilişkiler güçlenecek. Panama'da bir dönem eğitim bakanlığı görevinde de bulunan Prof. Dr. De Paredes, tarihçi olduğunuve kendisini en çok Türk tarihinin etkilediğini söyledi. Güney Amerika'daki bütün üniversitelerin yer aldığı birliğin (Union of Universities of Latin America and Caribbean-UDUAL) başkanlığını da yürüten Panamalı bilimadamı, yakasındaki ay yıldızlı rozeti gururla taşıdığını belirterek, "Biz kardeş milletleriz. Türk insanı, hiçbir zaman emperyalist olmadı. Her zaman barışçı ve kucaklayıcı rol üstlendi. Atatürk'ün önderliğindeki millî mücadele, birçok milletin egemenliğini kazanmasını sağladı. Türkiye, dünya barışına ve insanlığın mutluluğuna hizmet ediyor. Türkiye'ye duyduğum sevgiyi, Panamalı gençlerle her fırsatta paylaşıyorum. Öğrencilerimin mutlaka Türkçe öğrenmesini, Türk halkıyla yakın ilişkiler içinde olmasını da istiyorum. Eminim ki Türkiye ile Panama arasındaki mesafe, böyle anlamlı anlaşmalarla aşılacak, iki toplum ve ülke birbirine yaklaşacak." şeklinde konuştu. Panama ve Türkiye’nin insanlığa hizmet eden pozitif ülkeler olduğunun altını çizen De Paredes, “Türkiye’nin eğitimdeki yatırımlarına hayran kaldım. Geleceğimizi garantiye almanın tek şartı eğitimdir. Türkiye ile yakınlaşmak bizim için çok iyi olacak. Bu ölü bir anlaşma değil, çok aktif olacak.” dedi.

'TOHUMLAR YETİŞTİKÇE DÜNYA BARIŞA YAKLAŞACAK'

Rektör Çevik de Panama'nın, 60 bin öğrencisi olan en eski ve köklü devlet üniversitesiyle Türkiye’de ilk işbirliği yapan üniversite olmaktan gurur duyduklarını belirtti. Panamalı öğrencilere Türkçe öğretilmesi için kendilerinin tercih edilmesinden mutluluk duyduklarını kaydeden Prof. Dr. Çevik, "Hedefimiz, birbirini anlayan gençler yetiştirmek. Panama’daki gençlerin Türkçe bilmesi, inanıyorum ki diyaloğu daha da güçlendirecek. Panamalı dostlarımız, Türkiye'nin ve Türk kültürünün ne kadar büyük ve etkileyici olduğunu bize bir kez daha gösterdi. Ülkesinde saygın bir kişi olan, Latin Amerika'daki tüm üniversitelerin yöneticiliğini üstlenen Prof. Dr. Gustavo Garcia De Paredes'in Türkiye sevgisi karşısında çok etkilendik. Öğrencilerinin Türkçe konuştuğunu görmeyi arzulayan değerli bilim insanına her türlü desteği büyük bir mutlulukla sağlayacağız. Panama'da Türkçe konuşan gençliğin yetişecek olması ve bunun devamının da gelmesi, ülkemiz açısından büyük kazanç olacak." diye konuştu. Bir dünya üniversitesi olmak istediklerini vurgulayan Çevik, “İnşallah bu, geleceğin barış dolu dünyası için atılan birer tohum gibi olacak ve tohumlar yetiştikçe, dünya barışa ve huzura bir adım daha yaklaşacak.” dedi.

İmzaların atılmasının ardından Rektör Çevik, Panamalı meslekdaşına fincan takımı, Rektör De Parades ise ülkesinin uğuru sayılan altın kurbağa sembolü hediye etti.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder