banner181
banner210

Batman’da çiftçilere eğitim

15 Mart 2012 Perşembe 10:40
Bu haber 299 kez okundu

Batman’da, GAP Tarımsal Eğitim Yayım Projesi (GAP-TEYAP) ve Sahil Sulama Birliği ve Ziraat Odası tarafından köylülere 'Sulama Sistemleri, Bitki Yetiştirme ve Gübreleme, Sulama Birliği Yönetmeliği' hakkında eğitim verildi.         Batman...

Batman'da çiftçilere eğitim
Batman’da, GAP Tarımsal Eğitim Yayım Projesi (GAP-TEYAP) ve Sahil Sulama Birliği ve Ziraat Odası tarafından köylülere 'Sulama Sistemleri, Bitki Yetiştirme ve Gübreleme, Sulama Birliği Yönetmeliği' hakkında eğitim verildi.

        Batman merkeze bağlı Yeni Köy'de, Ziraat Odası ve Sulama Birliği mühendislerinin gerçekleştirdiği eğitime çiftçiler büyük ilgi gösterdi. Eğitim verilen Yeni Köy'de, mühendisler, yüzey ve modern sulamalar ile bitki yetiştirme ve gübreleme konusunda bilgilendirmelerde bulundu.

        Köyde, açık alanda yapılan toplantıda mühendisler, çiftçilerin merak ettikleri konulara değindi. Soru cevap şeklinde süren toplantı sonrası çiftçiler, düzenlenen etkinliklerin devamının gelmesini istedi. İlgililer, böyle etkinliklerin belli aralıklarla yapılacağını belirtti.

        Köyleri dolaşarak tarımsal sorunları çiftçilere bire bire anlattıklarını belirten Ziraat Odası Genel Sekreteri ve Mühendisler Odası İl Temsilcisi Ebubekir Doğan, “Çiftçilerin karşılaşmış oldukları hastalıklar, zararlılar nelerdir bunları anlatıyoruz.” dedi.

        Ofislerinin, Batman ve Siirt’e hitap ettiğini belirten GAP-TEYAP Sulama Uzmanı Mehmet Karaca, “Köy köy, mezra mezra geziyoruz. Çiftçilerimizin sorunlarını dinleyerek, çiftçilerimizin sorunlarına nasıl çözüm bulabiliriz, suyun etkin kullanımı ile ilgili bitkinin iyi yetiştirilmesi ile ilgili elimizden ne geliyorsa yapıyoruz. Biz bunları bir eğitim değil de karşılıklı bilgi alışverişi olarak düşünüyoruz.” diye konuştu.


Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder