banner181

Japonya’dan Derik’e büyük hibe

15 Mart 2012 Perşembe 10:28
Bu haber 1881 kez okundu

Mardin'in Derik Kaymakamlığı, 'Tepebağ İlköğretim Kendini Buluyor' projesi hazırlayarak, Japonya Büyükelçiliğinin yerel projelere hibe programına başvurdu. Kabul edilen projenin imza töreni Ankara'da Japonya Büyükelçiliği'nde gerçekleştirildi....

Japonya'dan Derik'e büyük hibe
Mardin'in Derik Kaymakamlığı, 'Tepebağ İlköğretim Kendini Buluyor' projesi hazırlayarak, Japonya Büyükelçiliğinin yerel projelere hibe programına başvurdu. Kabul edilen projenin imza töreni Ankara'da Japonya Büyükelçiliği'nde gerçekleştirildi.

İmza törenine Derik Kaymakamı Hüseyin Avcı, Derik İlçe Milli Eğitim Müdürü Erkan Ek, Derik İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Cahit Söylemez ile Japonya Büyükelçisi Kiyoshi Arakı ve Japon yetkililer katıldı.
Proje kapsamında Derik Tepebağ İlköğretim Okulu’nun çehresi değişecek. Okula ihata duvarı, sınıfların yenilenmesi ve daha iyi bir eğitim verme adına her türlü iyileştirme ve eğitim materyalleri desteği sağlanacak.

İmza töreninde konuşan Derik Kaymakamı Hüseyin Avcı, Japonya depreminde ölenlere baş sağlığı diledi. Avcı, “Yerel Projelere Hibe Programı kapsamında başvurusunu yaptığımız 'Tepebağ İlköğretim Kendini Buluyor' projesinin Japonya Büyükelçiliği tarafından kabul edilmesi bizi onurlandırmıştır. Projenin hayata geçmesiyle projenin uygulanacağı okulumuzun tüm ihtiyaçları uzun yıllar boyunca karşılanmış olacak, ayrıca Japonya Büyükelçiliğinin proje uygulama deneyimlerinden de faydalanmış olacağız. Ortak acıları yaşadığımız bu dost ülkeyle bundan sonra insanlık adına ortak sevinçleri yaşamayı temenni ediyor, bize sağlayacağı desteklerden dolayı Japonya Büyükelçiliğine ve Japonya Devleti'ne şükranlarımı sunuyorum.” şeklinde konuştu.

        Japonya Büyük Elçisi Kiyoshi Arakı ise hibe programlarının 22.'si’ni imzalayacaklarını belirterek, Türkiye’de 2000 yılından beri 20 proje hayata geçirildiğini ve toplam bir milyon 400 bin dolar tutarında proje desteği verildiğini aktardı. Yerel projelere hibe programı kapsamında Türkiye’de gerçekleştirdikleri 22. Mardin Tepebağ İlköğretim Okulu yenileme projesinin hibe kontratını imzalayacak olmaktan dolayı büyük mutluluk duyduğunu ifade eden Arakı, şunları söyledi: “Yerel projelere hibe programı yerel düzeyde faaliyet gösteren birçok kurumla işbirliği yaparak kırsal bölgelerdeki ihtiyaçların, yardımsever duygularla ve ivedilikle karşılanması amacıyla kurulmuştur. Derikli çocukların eğitim şartlarının iyileştirilmesi planında anlaşmaya varılan bu projede Japonya Devleti olarak Tepebağ İlköğretim Okulu binasının tadilatı ve eğitim kalitesinin artırılması için bilgisayar gibi eğitimde kullanılacak teknolojik malzemelerinin hibesini sağlayacağız. Türkiye, komşuları ve Euro bölgesindeki krizlere rağmen, genç ve yetenekli insan kaynağı şansına sahip, enerji dolu, gelecekte de istikrarlı büyümesi öngörülen ender ülkelerden biri. Diğer taraftan ise ülke içinde ekonomik gelişimin hızlı olduğu şehirler ile kırsal bölgeler arasında büyük fark olması sorunu gittikçe ciddi boyutlara ulaşıyor. Başta Derik olmak üzere bölgenin ekonomik ve sosyal olarak sürekli gelişiminin sağlanması için geleceği inşaa edecek Türk çocuklarına sağlam bir eğitim alacakları uygun şartların sağlanması gerekmektedir. Son dönemde Türkiye’de 2023 yılına kadar dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girme iradesi gösterilmektedir. Bunun gerçekleştirilebilmesi için rekabet gücü yüksek çocukların ve gençlerin uluslararası alanda söz söyleyebilecek güçte yetiştirilmeleri gerekliliği idealiyle yüksek nitelikteki eğitim sisteminin tüm ülke çapına yayılması öncelikli bir hedef haline gelmiştir. Bunun somut bir örneği olarak örneğin Fatih Projesi kapsamında Türkiye genelinde yaklaşık 40 bin ilköğretim okulu temel alınarak akıllı tahta ve tablet bilgisayarın temini sağlanmaktadır. Bu proje ile birlikte, mevcut şartları olumsuz olan Tepebağ İlköğretim Okulu, çocukların sağlıklı bir ortamda eğitim alabileceği ve eğitim hayatlarında onları cesaretlendirecek bir okul haline tekrar dönüşecektir. Ayrıca, Fatih Projesi gibi Türkiye Devleti'nin eğitim alanındaki çalışmalarıyla projemizin faydasının daha da artacağını ümit ediyorum. Bu proje vesilesiyle Türk- Japon dostluğunun her geçen gün daha da derinleşmesini gönülden dileyerek Sayın Derik Kaymakamı'na, bölgelerine olan derin sevgi ve toplumsal dayanışma bilinçlerinden dolayı saygılarımı sunuyorum.”
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder