banner181

Polisten vatandaşa: Trafikte yolcu olmanın da kuralları var

15 Mart 2012 Perşembe 10:10
Bu haber 1582 kez okundu

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığı, trafikte yolcu olmanın sorumlulukları olduğunu açıkladı.         Bir toplu taşım aracında belirlenen duraklar dışında inip binmek için ısrar...

Polisten vatandaşa: Trafikte yolcu olmanın da kuralları var
Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığı, trafikte yolcu olmanın sorumlulukları olduğunu açıkladı.

        Bir toplu taşım aracında belirlenen duraklar dışında inip binmek için ısrar etmemek gerektiğinin vurgulandığı açıklamada, yolcunun yükümlü olduğu sorumlulara dikkat çekildi. Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

        "Trafik ortamında sürücü, yaya ya da yolcu olarak bulunabiliriz. Bunlar arasında en önemlisi sürücülerdir sanılsa da aslında tümünün bulundukları ortamda az ya da çok değişen görevleri, sorumlulukları vardır. Bunların hepsi kendileri ve trafik çevresini paylaştıkları kişiler için çok önem taşır. Yolcu olarak trafikte bulunan kişilerden beklenen en temel konu, davranışlarının sürücünün araç kullanmasını güçleştirmemesine özen göstermeleridir. Bir toplu taşım aracında belirlenen duraklar dışında inip binmek için ısrar etmemek, araç içinde yalnızca yolculara ayrılan yerleri kullanmak, fazla yük, bagajla binmemek, kendi eşyaları arasında tehlikeli madde taşımamak, durakta beklerken sıraya uymak, diğer yolcuların haklarına saygılı olmak, bunun dışında sürücüyü araç kullanırken sorularla ya da sohbetle meşgul etmemek gibi."

        Uzun yol otobüsleri için de aynı kuralların geçerli olduğunun vurgulandığı açıklamada, yolcuların, araç içi güvenlik amacıyla konmuş kurallara uymak, cep telefonu ve benzeri elektronik araçları yolculuk boyunca kapalı tutmak, emniyet kemerini bağlamak, yolculuk sırasında araç içinde dolaşmamak gibi sorumlulukları olduğu hatırlatıldı. Açıklamada, "Bütün yolcuların, özellikle toplu taşım araçları ya da başkalarıyla paylaşılan yolcu otobüsleri, servis araçları içinde ya da kısa süre için kiralanan taksi vb. araçlarla seyahat sırasında belli kurallara uygun hareket ederek kendi güvenliklerini ve başkalarının güvenliğini tehlikeye atmamakla yükümlüdürler." denildi.

Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder