banner181
banner210

Bankalar Birliği: Kart ücretinin yasal dayanağı var

15 Mart 2012 Perşembe 10:09
Bu haber 1227 kez okundu

Türkiye Bankalar Birliği (TBB), ‘kredi kartı üyelik ücretinin yasal olmadığı’ iddialarına cevap verdi. Uygulamanın yasal dayanağının bulunduğunu ifade eden birlik, bu ücretin Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu uyarınca, kredi kartı...

Bankalar Birliği: Kart ücretinin yasal dayanağı var
Türkiye Bankalar Birliği (TBB), ‘kredi kartı üyelik ücretinin yasal olmadığı’ iddialarına cevap verdi. Uygulamanın yasal dayanağının bulunduğunu ifade eden birlik, bu ücretin Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu uyarınca, kredi kartı üyelik sözleşmesine göre alındığına işaret etti.

TBB’den konuya dair yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Son günlerde kamuoyunda yer alan değerlendirmelerde, Yargıtay’ın bir kararı dayanak yapılarak kredi kartı üyelik ücreti alınmasının yasal olmadığı, ödenmişse de geriye yönelik talep edilebileceği iddia edilmektedir. Birliğimizin 3 Mart 2012 tarihli duyurusunda da açıklandığı üzere, bu iddia doğru değildir.

Yargıtay’ın ilgili kararında, kredi kartı üyelik ücretinin yasal dayanağının bulunmadığına ile ilgili bir değerlendirme yer almamaktadır. Kredi kartı üyelik ücreti, Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu uyarınca, kredi kartı üyelik sözleşmesine göre alınmaktadır. Dolayısıyla yasal dayanağı mevcuttur. Yargıtay’ın yerleşik kararları da bu yöndedir.

Sonuç olarak, ilgili Yargıtay kararı, kredi kartı üyelik ücretinin alınamayacağı veya alınmış ise iade edilmesi iddialarına dayanak olamaz.”
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder