banner181

Çocuğun yeri ailesinin yanı

15 Mart 2012 Perşembe 10:09
Bu haber 3977 kez okundu

Çocuğun beslenme, bakım, korunma, sevgi ve eğitim ihtiyaçları ailede karşılanıyor. Aile aynı zamanda çocuğa güven ortamı oluşturup, yeteneklerinin gelişmesine zemin hazırlıyor.         Çalışan annelerin...

Çocuğun yeri ailesinin yanı
Çocuğun beslenme, bakım, korunma, sevgi ve eğitim ihtiyaçları ailede karşılanıyor. Aile aynı zamanda çocuğa güven ortamı oluşturup, yeteneklerinin gelişmesine zemin hazırlıyor.

        Çalışan annelerin giderek arttığı günümüzde bazı ebeveynler, evlatlarını aile büyüklerinin yanına bırakıyor. Kimi aileler ise rahat çalışabilmek için çocuğunu başka bir şehirde yaşayan aile büyüklerine gönderiyor. Bu durum bazı sorunları da beraberinde getiriyor. Anne ve babası çocuğuna yeterli zaman ayıramadığında aralarında yeterli güven ilişkisi kurulamıyor. Böyle olunca da çocukta depresyon, agresiflik, içe kapanım, uyum sorunları, alt ıslatma, çiş kaçırma, kekemelik gibi davranış sorunları görülebiliyor. Ayrıca çocuklardan birisi ailenin yanında, diğeri farklı bir yerde olduğu durumda aileye kızgınlık, kardeş kıskançlığı, suçluluk duyguları, daha yoğun yaşanıyor.

        Üsküdar Üniversitesi Nöropsikiyatri Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Etiler Polikliniği’nden Çocuk Ergen Psikologu Aynur Sayım, çocuğun temel güven duygusunu ailesinden, özellikle bakım veren kişiden aldığını belirtiyor. Çocukların anne-babayı model alarak davranış şekillerini oluşturduğunu dile getiren Sayım, cinsel kimliğinin oluşmasında anne-baba ve aralarındaki ilişki tarzının son derece anlamlı olduğunu vurguluyor.

        Anne-babanın çalıştığı bazı ailelerde, çocuğun aile büyüklerinin yanında büyüdüğünü hatırlatan Sayım, "Anne ve baba çocuk için güveni temsil eder. Bu konuda ilk dönemlerde annenin rolü daha etkinken, 3 yaştan sonra babanın rolü de daha fazla önem kazanmaya başlar. Ebeveynlerin sorunları, çocukla kurdukları ilişkinin kalitesini etkiler. Örneğin, anne baba ve çocuğun ayrı olması durumunda ebeveynler çocuğa yeterli zaman ayıramayacaktır. Güven içeren bir ilişki kurulamazsa çocukta depresyon, agresiflik, içe kapanım, uyum sorunları, alt ıslatma, çiş kaçırma, kekemelik gibi davranış sorunları görülebilir." uyarısında bulunuyor.

        Çocuk Ergen Psikologu Aynur Sayım, çok önemli bir sorun yoksa çocuğun ait olduğu yer anne-babasının yanı olduğunu kaydetti. Sayım, önemli bir tavsiyede bulunuyor: "Anne-babanın kaybı, bakım güçlükleri, ailede hastalık, çok ciddi maddi sorunlar durumunda çocukların ailelerinden ayrı kaldıklarını görüyoruz. Fakat bu derece önemli olmadığı durumlarda çocuk mutlaka ailesinin yanında olmalı."

        Çocukların kültürel değerleri, anne-baba arasındaki ilişkinin niteliğini, aile olma kavramını, kardeş duygusunu aile içinde yaşadığını bildiren Sayım, şu bilgileri veriyor: "Aile içi dinamiklerin çocuğun yaşamında, kuracağı ailenin niteliği açısından da anlamı büyüktür. Çocuk, kardeşi olunca sevgiyi paylaşmayı, yardımlaşmayı, işbirliği yapmayı öğrenir. Aynı şekilde anne-baba da yeterli derecede çocuklarıyla ilişkilerini geliştiremeyecektir. Çocuklardan birisi ailenin yanında, diğeri farklı mekânda olduğu durumda ayrıca aileye kızgınlık, kardeş kıskançlığı, suçluluk duyguları, daha yoğun yaşanacaktır."

        Çocuğun sosyal ortamlarda bulunmasını da tavsiye eden Sayım'a göre, çocuk sürekli büyüklerle bulunmamalı. Ona yaş düzeyine uygun ve kısa açıklamalar yapılmalı. Ebeveyn ile bakım veren kişiler ortak tutum sergilemeli.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder