banner181

Binlerce insan katledilirken Esed ailesi zevk ve sefa sürmüş

15 Mart 2012 Perşembe 10:07
Bu haber 1453 kez okundu

İngiliz Guardian gazetesi, Suriye lideri Beşşar Esed ve eşi Esma Esed’in kişisel e-posta adreslerinden yaptıkları yazışmaları yayımladı. Kadın ve çocuk ayırt etmeksizin 10 binlerce sivilin öldürüldüğü Suriye'de, Beşşar Esed ile eşi...

Binlerce insan katledilirken Esed ailesi zevk ve sefa sürmüş
İngiliz Guardian gazetesi, Suriye lideri Beşşar Esed ve eşi Esma Esed’in kişisel e-posta adreslerinden yaptıkları yazışmaları yayımladı. Kadın ve çocuk ayırt etmeksizin 10 binlerce sivilin öldürüldüğü Suriye'de, Beşşar Esed ile eşi Esma’nın, bu olaydan çok fazla etkilenmediği ve lüks içinde yaşamaya devam ettiği öne sürülüyor. Yazışmalarda Suriye liderinin ülkedeki isyanları bastırmak için İran’dan tavsiye aldığı ve defalarca söz verdiği reformları gerçekleştirme konusunda alaycı bir tavır sergilediği de görülüyor.

Muhaliflerin kurduğu "Devrim Yüksek Konseyi” adlı bir grubun ele geçirdiği 3 bine yakın e-posta, kendi halkını acımasızca katleden Suriye liderinin zevk-ü sefa içinde yaşamına devam ettiğini ortaya çıkardı. Esma Esed'in internet üzerinden ve Paris’teki alışveriş mağazalarından binlerce dolarlık lüks alışveriş yaptığını gösteren internet yazışmalarında, Beşşar Esed’in ise çevresindekilere iPad'inden komik video ve internet linkleri yollayıp, iTunes'tan şarkı ve uygulamalar indirdiği anlaşılıyor.

2011 Haziran ayından geçen aya kadar dönemi kapsayan e-posta yazışmalarında, Esed’in İran’dan farklı dönemlerde tavsiyeler aldığı kaydediliyor. İranlı yetkililer, geçtiğimiz yıl Kasım ayında Esed’in şahsi e-posta adresine gönderdikleri bir mesajda, Humus'un Bab-ı Amr bölgesinde Batılı gazetecilerin bulunduğuna dikkat çekerek, şehirdeki güvenliği artırılmasını tavsiye ediyor.

Esed’in ayrıca, İran ile çok güçlü ilişkileri olduğu iddia edilen Lübnanlı işadamı Hüseyin Murteza'dan da tavsiye aldığı bu yazışmalarda ortaya çıktı. Suriye liderine gönderdiği bir e-postada Murteza, Arap Birliği gözlemcilerinin Suriye’ye gitmelerinden bir gün önce Şam’da düzenlenen çifte bombalı saldırıda Esed’in El Kaide’yi suçlamasının yanlış olduğu uyarısında bulunarak, Lübnan’daki İran ve Hizbullah yetkililerinin de kendisiyle aynı düşünceleri paylaştığını belirtiyor.

Esed ile özel e-posta adresinden iletişime geçenler arasında Halid el Ahmed adlı şahsın yaptığı tavsiyeler dikkat çekiyor. Söz konusu şahıs, geçen Kasım ayında gönderdiği bir e-postada Esed’e, devletin kontrolünü sağlamak için Humus ve İdlib şehirlerinde operasyonlara başlayarak güvenliği arttırması tavsiyesinde bulunuyor.

Elektronik yazışmalarda dikkat çeken diğer bir konu ise Suriye liderinin ülkedeki isyanların başlamasının ardından yapacağına söz verdiği reformlarla ilgili. Kişisel e-posta adresinden gönderilen bir mesajda Beşşar Esed, defalarca yapacağına söz verdiği reformlarla dalga geçerek, “siyasi partiler, seçimler ve medya yasası hepsi birer palavra” ifadelerini kullanıyor.

EMİNE ERDOĞAN, ESMA ESED'İN E-POSTA ADRESİNİ İSTEMİŞ

Ele geçirilen elektronik yazışmalarda ayrıca, isyanların başlamasın ardından Esma Esed’in, Katar Emiri Hamad bin Halife el Sani'nin kızı Miyase el Sani ile de birçok kez yazıştığı görülüyor. Miyase el Sani bir yazışmada Esma Esed’e, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın, kendisinin özel e-posta adresini istediğini iletiyor.

7 Aralık 2011 tarihli yazışmada El Sani, “Sevgili Esma, geçenlerde Türkiye'ye gittik. Başbakanın eşi (Emine Erdoğan) elektronik posta adresini istedi. Sana yazmak istiyormuş. Ben de önce sana sormam gerektiğini söyledim." şeklinde mesaj gönderiyor.

Esma Esed ise bu e-postaya 11 Aralık'ta cevap yazarak, "Özel adresimi bilmemesini tercih ederim. Bu hesabı ailem ve dostlarımla yazışmak için kullanıyorum. Cumhurbaşkanına ettikleri hakaretlerden sonra, onu (Emine Erdoğan) bu kategorilerden ikisine de sokmak zor." ifadelerine yer veriyor.

Miyase el Sani diğer bir e-postada ise Esma Esed'e ülkeyi terk etmelerini, Katar’ın başkenti Doha'ya yerleşmelerini öneriyor. El Sani'nin bu teklifinden sonra, ikili arasındaki ilişkinin soğuduğu iddia ediliyor.

Guardian gazetesi, söz konusu elektronik posta yazışmalarını doğrulatmak için yoğun çaba gösterdiklerini vurgulayarak, yazışmalarda adın geçen 10 kişiye ulaştıklarını ve bu kişilerin elektronik postaları doğruladığını ifade ediyor. Gazete ayrıca, yazışmaların yapıldığı tarihlerde, yazışmanın içeriğinde bahsedilen olayların gerçekleştiğini de teyit ederek adreslerin doğru olduğunu öne sürüyor.

Beşşar Esed’in “sam@alshahba.com” ve Esma Esed’in “ak@alshahba.com” e-posta adreslerinden söz konusu yazışmaları yaptıkları belirtiliyor.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder