banner181
banner210

Suriyeli Kürt, Arap ve Süryani gençler Baas rejimine karşı birleşti (Özel)

15 Mart 2012 Perşembe 09:58
Bu haber 326 kez okundu

Suriye'de muhaliflerin en büyük destekçisi gençler, Suriye Gençleri Birlik Komitesi adıyla birleşti. Kürt, Arap ve Süryani gençlerden oluşan komite, Suriye'de üç toplantının ardından gerçekleştirdikleri ulusal kongre sonrası birlikte...

Suriyeli Kürt, Arap ve Süryani gençler Baas rejimine karşı birleşti (Özel)
Suriye'de muhaliflerin en büyük destekçisi gençler, Suriye Gençleri Birlik Komitesi adıyla birleşti. Kürt, Arap ve Süryani gençlerden oluşan komite, Suriye'de üç toplantının ardından gerçekleştirdikleri ulusal kongre sonrası birlikte hareket etme kararı aldı. Gençler, Baas rejimine karşı mücadele eden muhaliflerin Suriye sokaklarındaki sesi olacak. Mardin'in Kızıltepe ilçesinde bir araya gelen gençler, PKK'nın bölgeye yerleşmesinden duyduğu rahatsızlığı da dile getirdi.

        Suriye'de muhalif parti ve kuruluşlarda yer alan Abdusselam Osman, İsmail Bube, Mirxan Hostanî'nin öncülük ettiği gençler, rejimin zulmüne karşı güçlerini birleştirdi. Daha önce Suriye'de muhalif Kürt partiler içinde yer alan, daha sonra Kızıltepe ve Nusaybin'e yerleşen gençlerin daveti üzerine komitenin üyeleri Türkiye'ye geldi. Yurt dışında ilk toplantısını yapan Suriye Gençleri Birlik Komitesi, Esed'in Suriye'nin özellikle Kürtlerin yaşadığı şehirlere yerleştirdiği terör örgütü PKK'nın cadde ve sokaklarda yol kontrolleri yaptığını dile getirdi. Komite, Esed'in PKK'yı Suriye'ye yerleştirerek Kürt çatışmasını çıkartmak istediğinin farkında olduklarının altını çizdi. Komite üyesi gençler, PKK'nın bünyesine geçerek hareket ettiği PYD partisiyle diğer muhalif ve Kürt partiler arasında son zamanlarda ciddi gerginlikler yaşandığını anlattı. Gençler, bu gerginliğin devam etmemesini, aksi takdirde Esed'in kazanacağını belirtti.

        PKK, BAAS REJİMİ İÇİN BÖLGEYE YERLEŞTİ

        Suriye'deki Kürt partilerinin gençlik kollarında çalışan Abdusselam Osman daha önce Kürt Gençleri Birlik Hareketi kurduklarını belirterek, ülkenin dört bir yanında çalışmalar yürüttüklerini dile getirdi. Rejimin halka acımasız bir şekilde saldırması üzerine diğer gençlik kuruluşlarıyla birlikte hareket etmeye karar verdiklerini söyledi. Yeni komiteyi Suriye'deki cesaretli gençlerin kurduğunu anlatan Osman, "Suriye'nin 12 şehrindeki gençlerin ortak sesi olarak komiteyi kurduk. Biz gençler olarak oradaki halk için mücadele edeceğiz. Siyasi bir amacımız var. Mücadelemizi sürdüreceğiz. Özellikle seçimlerde iktidarın dışındaki milletin katılması ve tercihini yapması için çalışacağız. En büyük amacımız Suriye'nin tamamen demokrasiye geçmesine yardımcı olmaktır. Biz bu kirli rejimi kabul etmiyoruz. Çünkü bu rejim hem bize haksızlık yapıyor hem de en doğal haklarımızı vermiyor." diye konuştu.

        PKK'nın yıllar sonra Suriye ordusunun desteğiyle Afrin-Kamışlı hattına yerleştirildiğini anlatan Osman, bundan dolayı ciddi sıkıntılar yaşadıklarını kaydetti. Osman, "PKK ilk yerleştiğinde sıkıntılar yaşadık. Bu basında da yer aldı. Son günlerde biraz sakin ortam var. Biz umut ediyoruz, orada Kürtler birbirini öldürmesin. Düşman bizi kandırmasın ve bizi kirli siyasetine alet etmesin. PKK'nın oraya yerleştirilmesi bana göre Kürtlerin birbirini öldürmesi projesidir. Bu durum her zaman olduğu gibi yine rejime yarar." ifadelerini kullandı.

        REJİMDEN SONRA DAHA DEMOKRATİK BİR SURİYE İNŞA EDEBİLİRİZ

        Evdalê Hostanî ise Suriye'deki gençlerle bir araya geldikleri dört toplantıda rejimin düşmesi için çalışma kararı aldıklarını dile getirdi. Hostanî şunları söyledi: "Çünkü bu rejimin Ortadoğu'da geçerli bir yanı kalmadı. Bu rejim fakirliğe neden oldu, bu rejim insanların doğal haklarını gasp etti. Biz Arap, Süryani ve Kürt milleti olarak orada yeni bir Suriye inşa edebileceğimizi haykırdık. Daha demokratik bir Suriye'yi dünyaya tanıtabileceğimizi söyledik. Bu mücadele Kürt, Arap ve Süryani gençlerinin mücadelesidir. Biz Arap kardeşlerimizle umutluyuz, bu rejim düştükten sonra daha demokratik daha özgür bir vatan inşa edebiliriz."

        Hostanî, PKK'nın bölgeye yerleştirilmesinin de Kürtlere bir yararı olmadığını belirterek, "Suriye'de PYD ile diğer Kürt partilerin bir anlaşması var, Kürtler birbirini öldürmesin diye. PYD'nin gençleri Kamışlı ve diğer şehirlerde caddelere kadar iniyor. Eylemler yapıyor. Daha önce küçük tartışmalar yaşanıyordu ve üzerinde tartıştığımız konular oluyordu, ama olaylar büyümüyordu. Biz umut ediyoruz bu olaylar devam etmesin." ifadelerini kullandı.

        Mardin'de ikamet eden komitenin kurucularından İsmail Bube ise Beşar Esed'in zulmü altında halkın büyük bir dram yaşadığını belirterek, onlara yardım elinin uzatılması gerektiğini kaydetti.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder