banner181
banner210

Almanya Pazar günü yeni Cumhurbaşkanı nı seçiyor

16 Mart 2012 Cuma 07:48
Bu haber 325 kez okundu

Almanya yeni Cumhurbaşkanı’nı belirledi. İki yıllık bir hizmet süresinden sonra ayrılmak zorunda kalan Christian Wulff’un yerine Gauck Almanya’nın yeni Cumhurbaşkanı olarak önümüzdeki beş yıla yön verecek. Wullf Almanya’nın en genç Cumhurbaşkanı idi ve özellikle göçmenlerin kalbinde uzun zaman yer alacak. “İslam Almanya’nın ayrılmaz bir parçasıdır” diyen Christian Wulff, Almanya’nın 64 yıllık tarihinde islamın Almanya’da yeri olduğunu açıkça söyleyen ilk Cumhurbaşkanı oldu.

Almanya Pazar günü yeni Cumhurbaşkanı nı seçiyor
İslam Almanyanın parçası
Ayrıca göçmenler ve çok kültürlülük konularında da akılcı ve ılımlı atılımlar atan eski Cumhurbaşkanı Christian Wullf, Hristiyan Demokrat Parti’nin Aşağı Saksonya Başbakanı iken Almanya tarihinde yine bir ilki başarmış ve bir genç Türk kadınını bakan olarak atamıştı. Kaliteli örnek bir Hristiyan Demokrat olan Christian Wullf’un Almanya’daki suçlanmasına bakarsanız bir Türk olarak gülersiniz. Cumhurbaşkanlığı mevkiine gelen bir politikacı %4,75 yerine %4 oranında bir ev kredisi almış olmaktan suçlandı. Düşünün bir Cumhurbaşkanı’nın krediye ihtiyacı var ve tanıdıkları vasıtasıyla 0,75 oranında daha ucuza alıyor. Bunun dışında birkaç otelde dostları tarafından Upgreat yapıldığı için suçlanan Christian Wullf’un tek yanlışı kendisi aleyhinde yayın yapan Bild Gazetesi’nin Genel Yayın Müdürü Kai Dieckmann’ı telefonla araması ve telefonda bulamadığı zaman mail box’una sert bir şekilde konuşması oldu. Böyle bir olay Almanya’da ciddi bir komplo ile Christian Wullf’u Cumhurbaşkanlığı’ndan etti. 

Christian Wulff Türkiye’ye Yakındı
Türkiye’ye çok olumlu bakan ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’le iyi bir dialoğu olan Chiristian Wullf’un yerine eski aday Gauck Cumhurbaşkanı olarak ülkeya yön verecek. Gauck bir din adamı ve bir papaz, tanıdığım bir kişi olarak birçok kalitesi olan Gauck ciddi bir şekilde muhafazakar bir politikacıdır. İslama fazla ılımlı olmayan Gauck, Almanya’nın yeni nazilerinden Thilo Sarrazin’in Türkler hakkında yazdığı kitaba olumlu bakmış bu açıdan cesur bir kitap olarak çalışmayı nitelendirmişti. Türklerin tepkisi sonunda geçtiğimiz günlerde bu konuda geri adımlar atan Gauck, Almanya’da 5 yıl Cumhurbaşkanlığı yapacak. Almanya’nın Başbakanı, Türkiye’ye ve Türklere sert bakan Angela Merkel’de bir papazın kızı. Önümüzdeki dönemde Almanya’yı bir papaz ile papazın kızı yönlendirecek. Bu Alamanya’ya nasıl bir yapı getirir bunu hep beraber göreceğiz. Fakat şunu söylemekte yarar var Christian Wullf’u daha çok arayacağız.   

Gauck ilk ziyaretlerinden birini Türkiye’ye yapacak
Üç Milyon Türkün Almanya’da yaşması, Nazi cinayetleri her geçen gün artan İslamafobi ve Gauck’un Thilo Sarrazin’in ırkçılık kalan kitalarını övmesi Gauck’u resmi ziyaret için Türkiye’ye getiriyor. Gauck, Türklerin kalbini kazanması için çok adımlar atması gerekiyor.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder