banner181
banner210

Çiçekçiler meselelerini masaya yatırdı

15 Mart 2012 Perşembe 09:30
Bu haber 379 kez okundu

Türkiye’deki çiçekçiler, Aydın'ın Kuşadası ilçesinde toplanarak meselelerini görüştü. Üretici, ihracatçı, tedarikçi, perakende ve yan sanayi alanında doğrudan ve dolaylı olarak 300 bin kişi istihdam edilen ve ülke genelinde işletme...

Çiçekçiler meselelerini masaya yatırdı
Türkiye’deki çiçekçiler, Aydın'ın Kuşadası ilçesinde toplanarak meselelerini görüştü. Üretici, ihracatçı, tedarikçi, perakende ve yan sanayi alanında doğrudan ve dolaylı olarak 300 bin kişi istihdam edilen ve ülke genelinde işletme sayısı 7 bin civarında olan süs bitkileri sektörünün problemleri, Adakule Otel'deki toplantıda masaya yatırıldı. Burada konuşan Türkiye Çiçekçiler Odası Başkanı Recep Gedikan, sıkıntılarını ana üç maddede ifade etti: "Çiçek üretiminin azlığı, 85 milyon nüfuslu ülkede çiçek kültürünün bilinmemesi ve Türkiye ekonomisinde çiçeğe verilen değer ve tüketim seviyesinin az olması."

İnternetten çiçek alışverişlerinin, İntervuyar'a bağlı işletmelerden yapılması gerektiğini belirten Gedikan, "Yoksa çıkabilecek sorunlar karşısında muhatap bulunamaz. İntervuyar, ülkemizde de bin 500, 147 ülkede toplam 58 bin üyesi olan bir kuruluş." şeklinde konuştu. Çiçekçilerin bağlı bulunduğu yedi esnaf odası olduğunu kaydeden Oda Başkanı Gediken, bunların Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Antalya, Adana ve Mersin'de faaliyet gösterdiğini söyledi. Dünyada kişi başına yıllık çiçek harcamasının ortalama 100 dolar, Türkiye'de ise 85 milyon nüfusa rağmen 3 dolar olduğunu vurguladı.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder