banner181

'Narenciyede Kadın Eli Projesi' ile 27 kadın meslek sahibi oldu

14 Mart 2012 Çarşamba 12:18
Bu haber 379 kez okundu

Dörtyol Kaymakamlığı ile Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA)'nın ortak yürüttüğü “Narenciye’de Kadın Eli Projesi” ile 27 kadın meslek sahibi oldu. DOĞAKA, Sosyal Kalkınma Ve Mali Destek Programı (SODES) çerçevesinde teknik destek...

'Narenciyede Kadın Eli Projesi' ile 27 kadın meslek sahibi oldu
Dörtyol Kaymakamlığı ile Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA)'nın ortak yürüttüğü “Narenciye’de Kadın Eli Projesi” ile 27 kadın meslek sahibi oldu.

DOĞAKA, Sosyal Kalkınma Ve Mali Destek Programı (SODES) çerçevesinde teknik destek alan ve Dörtyol Kaymakamlığı Proje Koordinatörlüğü'nün ortaklaşa yürüttüğü “Narenciyede Kadın Eli Projesi” ile 3 aylık çalışma sonucunda işsiz bayanlar narenciye türlerinden çeşitli şekillerde reçel ve marmelât yapma eğitimi aldı. Dörtyol Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulu bünyesinde yapılan atölyede gerçekleştirilen projeye katılan bayanlar aldıkları sertifika ile kendi işlerini kurabilecek.

    Dörtyol Kaymakamı H. Hasan Özyiğit, kursiyerlerin sertifikalarını verirken yaptığı açıklamada; “Hanımlarımızın hemen hepsi evlerinde narenciye ürünlerinden reçel ve marmelat yapmayı aslında biliyor ama bu kursların amacı birlikte yeni fikirler üretip, üretim yapma alışkanlığı kazandırmaktır. Bayanlarımız bu kurslar ile bilgilerinin yanı sıra hijyen, pazarlama teknikleri ve imalatla ilgili daha ince detaylar hakkında bilgiler ediniyor. Bayanlarımızın kurs süresince ürettikleri tüm ürünler büyük marketlerde yer bulacak lezzet ve kalitededirler. Kurslarımızda ayrıca pazarlama konusunda da bilgilendirme yapılması kursiyerlerimiz için oldukça faydalı oldu.” dedi.

    Kaymakam H. Hasan Özyiğit de kursa katılan bayanların Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'na müracaat etmeleri halinde özellikli 3 kişilik müracaatları ile 45 bin TL’ye kadar 2 yıl ödemesiz 8 yıl içerisinde geri ödemeli kredi alabildiklerine işaret etti.
    Kursiyerler adına bir konuşma yapan Şenay Can da duygularını şu sözlerle dile getirdi: “Şimdiye kadar evde oturuyorduk. Bu kurs sayesinde içimizde var olan girişimcilik ruhu tetiklenmiştir. Yaptığımız ürünler göze ve damağa hitap edecek şekildedir. Aldığımız belgeleri dolapta saklamak istemiyoruz. Seri üretime geçerek Dörtyol’un adını duyurmak istiyoruz.”

    Konuşmaların ardından protokol üyeleri ve kursiyerler tarafından günün anısına yaş pasta kesildi. 27 bayanın 3 ay gibi bir süre ile katıldığı kursta narenciyenin çeşitli ürünlerinden marmelât, reçel ve tatlı çeşitlerinin yapılması ve bu ürünlerin pazarlanması konusunda bilgilendirme yapıldı.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder