banner181
banner210

HAS Partili Öz: İşsizlikteki artış hepimizi endişelendirmelidir

14 Mart 2012 Çarşamba 12:14
Bu haber 924 kez okundu

HAS Parti Samsun İl Başkanı Adnan Öz, Türkiye genelinde olduğu gibi konumu itibarıyla kalkınmaya çok müsait Samsun’da da nitelikli ve niteliksiz işsizliğin arttığını söyledi. Öz, "İşsizlikteki bu artış hepimizi endişelendirmelidir."...

HAS Partili Öz: İşsizlikteki artış hepimizi endişelendirmelidir
HAS Parti Samsun İl Başkanı Adnan Öz, Türkiye genelinde olduğu gibi konumu itibarıyla kalkınmaya çok müsait Samsun’da da nitelikli ve niteliksiz işsizliğin arttığını söyledi. Öz, "İşsizlikteki bu artış hepimizi endişelendirmelidir." dedi.

        Samsun'un Karadeniz Bölgesinin en büyük kenti olmasına rağmen nüfusunun azaldığını dile getiren Başkan Öz, bunun 10 yıldır iktidarda bulunan AK Parti Hükümetinin bakan ve milletvekillerini, sonra da sırasıyla Samsunlu iş adamlarını, kentte iş yapan ve bu kentte yaşayan herkesi çok yakından ilgilendirmekte olduğuna dikkat çekti. "Türkiye genelinde 2010-2011 Mart ayı verilerine göre kayıtlı işsizler oranında yaklaşık yüzde 3 lük bir azalma gözlenirken Samsun ilinde kayıtlı işsizler sayısında çok önemli ve dikkat çekici sayıda bir artış olmuştur." diyen Öz, "2011 Yılında Samsun’da kayıtlı işsiz sayısı 29 bin iken 2012 Ocak ayında bu sayı 4 bin 300 kayıtlı işsiz artışıyla 33 bin 300 e ulaşmıştır. Ayrıca Samsun’da kayıtlı işsizlerin çoğunu lise mezunu kişiler oluştururken işsizlerin yaklaşık 6 bini Üniversite ve Yüksekokul mezunu gençlerden oluşuyor." dedi.

        Samsun'un 1970 yılında Türkiye'nin yedinci büyük kenti durumundayken günümüzde 16'ncıya gerilediğini aktaran Öz, "Önümüzdeki yıllarda Samsun eğer işsizlik problemini çözemezse giderek nüfusu daha azalan işsiz sayısı artan, nitelikli iş gücünü gelişmiş illere göç veren, emekli, memur ve öğrenci ağırlıklı bir kent konumunda kalacaktır. Çünkü Üretim olmayan yerde insanlar arayış içinde olur." değerlendirmesinde bulundu.

        Başkan Öz, Samsun’da işsizliğin azalması için acilen tedbirler alınmasını isteyerek, "Sağlık OSB Samsun’a kurulması, bunun için herkesin elini taşına koyması gerekiyor. Bundan sonrada hükümetlerin yerli üretimi teşvik için tedbirler alması gerekiyor. Sağlık sektörü büyük çoğunluğu ithalata dayalıdır bu yatırımların yapılması için gerekli tedbirleri almalıyız, ithalatımızı azaltmalıyız. Bu çalışmaları yaparken devlet, üniversite, işadamı sac ayağı oluşturulmalı. Gençlerimizin lise ve üniversite okumaları onları iş hayatına, üretime katmadıktan sonra bir şey ifade etmediği ortadadır esas olan gençlerimizin eğitimini tamamladığında iş yapabilir pozisyona getirmektir." dedi.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder