banner181

Çin: Suriye sorununda hiç bir tarafı tutmuyoruz

14 Mart 2012 Çarşamba 12:01
Bu haber 797 kez okundu

Çin Başbakanı Wen Jiabao, Suriye sorununda Çin'in kendi çıkarları bulunmadığını ileri sürerek, Suriye hükümeti dahil hiç bir taraftan yana olmadığını savundu.        Wen Jiabao, Pekin’de 11. Çin...

Çin: Suriye sorununda hiç bir tarafı tutmuyoruz
Çin Başbakanı Wen Jiabao, Suriye sorununda Çin'in kendi çıkarları bulunmadığını ileri sürerek, Suriye hükümeti dahil hiç bir taraftan yana olmadığını savundu.

        Wen Jiabao, Pekin’de 11. Çin Milli Halk Meclisi 5. Toplantısı'nın kapanış töreninin ardından yerli ve yabancı basının karşısına çıktı. 3 saat süren ve soruların önceden alındığı toplantıda konuşan Wen, Çin'in Suriye'de siyasi diyalog sürecinin başlatılması için kendi yöntemiyle çaba harcamakta olduğunu belirtti.

        Çin'in Suriye’yle ilgili tutumunu dört başlıkta özetleyen Başbakan Wen, bunları sivillerin can güvenliğinin güvence altına alınmasında ısrar edilmesi, Suriye halkının reform ve kendi çıkarlarını koruma yönündeki makul arzularına saygı gösterilmesi, Birleşmiş Milletler-Arap Birliği'nin Suriye sorunu özel elçisinin Suriye'deki siyasi koordinasyonunun desteklenmesi ve Suriye halkının çektikleri insani acıları anlayarak uluslararası insani yardımlara katılıma devam edilmesi şeklide sıraladı.

        Gelecek yıl Mart ayında görevi bırakacak olan ve meclis toplantılarında son kez basın mensuplarının karşısına çıkan Wen Jiabao ayrıca, Çin ile Arap ülkeleri arasındaki ilişkilerin eskiye dayandığını ve Arap dünyasındaki reformlarda, Çin'in tutumunun Arap ülkeleri tarafından anlaşılacağını ileri sürdü. Arap halklarının demokrasi arayışlarına saygı gösterilerek olumlu yaklaşılması gerektiğine işaret eden Wen, söz konusu demokratik eğiliminin ‘engellenemez’ olduğuna vurgu yaptı.

        DEMOKRATİK SİSTEM AŞAMALI GELİŞECEK

        Yabancı bir gazetecinin "Dünyanın her yerinde halk, liderlerini doğrudan seçiyor. Çin böyle seçime ne zaman geçecek?" şeklindeki sorusuna cevap veren Çin Başbakanı Wen Jiabao, ilginç bir benzetmede bulundu.

        Çin'in, demokratik sisteminin somut duruma göre aşamalı şekilde gelişeceğini anlatan Wen, köylerde doğrudan seçim politikasının kararlılıkla izlenmeye devam edileceğini kaydetti. "Köylülerin yasal seçme hak ve çıkarlarının korunacağını ifadeden Wen, köy yönetiminin köylüler tarafından doğrudan seçilmesi deneyiminin başarılı olduğunu savundu. Wen, "Halk, bir köyü iyice yönetebildiği takdirde, bir kasabayı ve hatta bir ilçeyi de yönetebilir. Bu nedenle vatandaşların demokratik sisteme katılımı teşvik edilecek." ifadelerini kullandı.

        "WEN: GELİR DAĞILIMI ADALETSİZLİĞİ, GÜVEN YOKSUNLUĞU İLE RÜŞVET VE YOLSUZLUK ARTTI’’

        Çin'deki siyasi yapısal reformlara ilişkin bir soruyu cevaplayan Wen, ekonomik reformların yanı sıra, özellikle parti ile devlet liderlik sistemi olmak üzere siyasi reformların da yürütüleceğini anlattı.

        Çin Başbakanı, ekonominin gelişmesiyle birlikte gelir dağılımı adaletsizliği, güven yoksunluğu ile rüşvet ve yolsuzluk gibi sorunların ortaya çıktığını, bu sorunların çözümünün, yalnızca ekonomik yapısal değil, siyasi yapısal reformların da yapılması gerektiğini ifade etti.

        KÜLTÜR DEVRİMİ ELEŞTİRİSİ

        Wen Jiabao, reformların çetin bir döneme girdiğini, siyasi yapısal reformlarda başarı sağlanmadan, ekonomik reform sonuçlarının da kaybedilebileceğini ifade ederek, yeni toplumsal sorunların da kökten çözülemeyeceğini açıklamasında bulundu.

        Mao döneminde yapılan ve toplumda derin yaralar bırakan 1966’deki Kültür Devrimi’ne de atıfta bulunan Çin Başbakanı, söz konusu reformların yapılmaması durumunda Kültür Devrimi trajedisinin yeniden tekrarlanabileceğini söyledi. Wen, reformların durması yada geriye gitmesinin mümkün olmayacağını da kaydetti. Çin Başbakanı Wen, ülkesinin 1 milyar 300 milyon nüfuslu büyük bir ülke olmasından dolayı kademeli olarak sosyalist demokrasinin kurulmasının kolay olmayacağını ve bunun ülkenin somut koşullarından hareket etmesi gerektiğini ifade etti.

        10 gün süren 11. Çin Milli Halk Meclisi 5. Toplantısı düzenlenen törenle sona erdi. Çin Cumhurbaşkanı Hu Jintao, Meclis Başkanı Wu Bangguo, Başbakan Wen Jiabao ile Jia Qinglin, Li Changchun, Xi Jinping, Li Keqiang, He Guoqiang ve Zhou Yongkang gibi Çin Komünist Partisi ve devlet liderlerinin katıldığı törende hükümetin çalışma raporuna ilişkin karar ile diğer konulardaki kararlar onaylandı.

        Çin'de her 10 yılda bir yönetim değişikliği yapılıyor. Çin'de yeni yönetim değişimi Ekim ayında başlayacak.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder