banner181

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Alışveriş Festivali için kaynak sağlayacak

14 Mart 2012 Çarşamba 11:40
Bu haber 389 kez okundu

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkent ekonomisi ve turizmine büyük katkı sunacak Ankara Shoping Fest (Alışveriş Festivali) için 2012 bütçesinden Ankara Ticaret Odası’na kaynak aktaracak. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı...

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Alışveriş Festivali için kaynak sağlayacak
Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkent ekonomisi ve turizmine büyük katkı sunacak Ankara Shoping Fest (Alışveriş Festivali) için 2012 bütçesinden Ankara Ticaret Odası’na kaynak aktaracak. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yapımı devralınan metro hatlarındaki işlemlerin hızlanması için de Büyükşehir Belediyesi, kolaylıklar sağlayacak.

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi Mart ayı olağan toplantılarının ikinci oturumu Başkan Vekili Ali İhsan Ölmez başkanlığında yapıldı. Toplantıda, kent gündemine ilişkin önemli gündem maddeleri görüşülerek, karara bağlandı. Başkent turizmine ve ekonomisine büyük katkı sunacak Ankara Shoping Fest (Alışveriş Festivali) için Ankara Ticaret Odası’na (ATO) kaynak aktarımına ilişkin gündeme getirilen başkanlık yazısı, oybirliği ile kabul edildi. Belediye Meclisi’nde daha önce alınan, “Alışveriş Festivali konusunda yurt çapında tanıtım materyalleri ile duyurularının yapılması, festivalle ilgili olarak radyo, tv, gazete, dergi ve internet sitelerine reklam ve ilanlar verilmesi bu konuda ATO, sivil toplum kuruluşlarının taleplerinin belediye bütçesi imkanları nispetinde en üst düzeyde karşılanması” şeklindeki kararın hatırlatılmasından sonra ATO’ya kaynak aktarımı konusunda Belediye Başkanı’na veya genel sekretere yetki verilmesi kararlaştırıldı. Toplantıda alınan bir başka önemli karar ise Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımlar Genel Müdürlüğü’ne devredilen 3 metro hattının yapımının hızlandırılması için bir protokol imzalanmasına ilişkin oldu. Oybirliği ile kabul edilen protokol uyarınca Büyükşehir Belediyesi metro yapımını ihale yoluyla alan yüklenici firmaya altyapı kazısı için 'Altyapı Tesisi Açım Ruhsatı' verecek ve bu iş için 'Zemin Tahrip Bedeli, KDV ve teminat' talep etmeyecek.

"50. YIL ACİL EYLEM PLANINA DÖNÜŞSÜN"

Büyükşehir Belediye Meclisi’nde Şehit Cengiz Topel, Çankaya İlçesi Dilekler ve 50.Yıl mahallelerinde meydana gelen heyelan ile ilgili hazırlanan inceleme araştırma komisyonu raporu da oybirliği ile kabul edildi. AK Parti, CHP ve MHP’nin ikişer üyelik eşit temsili ile oluşturulan komisyon raporunda, "Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından heyelan sonrasında ASKİ ve Emlak İstimlak Dairesi Başkanlığı yetkililerinin koordinasyonu ile gerekli çalışmaların yapıldığı, mağdur ailelere 300 TL kira ve taşınma aşamasında ortaya çıkabilecek ihtiyaçlar için yardım sunulduğu, kaymalar sonucu alt yapıda oluşan arızaların ASKİ ve Başkentgaz tarafından anında müdahale edilerek, giderildi." denildi.

Raporun 'Sonuç ve kanaatlerimiz' bölümünde ise şu ifadelere yer verildi: "Bölgede yıkılan ve yıkılma tehlikesi arz eden gecekonduların acilen tahliye edilmesi; tahliyelerin kriz masası kontrolünde yapılması, heyelan riski altında bulunan 236 gecekondunun tahliye edilmesi, yeni risk olması durumunda afet alanının genişletilmesi; heyelan bölgesinde bulunan 3 apartmanın risk durumunun yakından takip edilmesi, 236 gecekondunun hak sahiplerine Büyükşehir Belediyesi ve Afet İşler Genel Müdürlüğü’nün tespit ve tahsis edecekleri bir alanda kalıcı konutlar yapılarak teslim edilmesi; 50. Yıl Kentsel Dönüşüm Projesi, acil eylem planına dönüştürülerek, planların tamamlanması ve konut imalatlarının İmar ve Bayındırlık Komisyonun aldığı karar doğrultusunda acilen hayata geçirilmesi; ilgili belediye başkanlarının mağdur vatandaşları ziyaret ederek moral destek sağlamaları; Çankaya Belediyesi’nin de Mamak Belediyesi gibi mağdur vatandaşlara kira yardımına paralel yardım yapması."
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder