banner181

"Hiçbir hekimde Tıp Bayramı’nı kutlayacak moral ve motivasyon yok"

14 Mart 2012 Çarşamba 11:29
Bu haber 1277 kez okundu

Samsun Tabip Odası Başkanı Yard. Doç. Dr. Mithat Günaydın, hiçbir hekimde Tıp Bayramı’nı kutlayacak moral ve motivasyon bulunmadığını söyledi. Sağlıkta dönüşüm sürecinin birçok sıkıntıyı getirdiğinin altını çizen Yard. Doç....

Samsun Tabip Odası Başkanı Yard. Doç. Dr. Mithat Günaydın, hiçbir hekimde Tıp Bayramı’nı kutlayacak moral ve motivasyon bulunmadığını söyledi. Sağlıkta dönüşüm sürecinin birçok sıkıntıyı getirdiğinin altını çizen Yard. Doç. Dr. Günaydın, yaşanan sıkıntıların yanında hekimlerin de birbirlerine karşı hatalı davranışlar sergilemeye devam ettiğini kaydetti. Tabip Odası Başkanı, özellikle tabip odalarında hekimlerin çeşitli nedenlerden dolayı asgari müştereklerde buluşamadığını vurguladı.

        14 Mart Tıp Bayramı sebebiyle yazılı açıklama yapan Samsun Tabip Odası Başkanı Yard. Doç. Dr. Mithat Günaydın, maruz kaldıkları uygulamaların hekimlerin kalplerini kırdığını bildirdi. Sağlık Bakanlığı’nın politikaları sonucunda hekimlerin çoğunun değişen şartları takip edemez duruma geldiğinin altını çizen Yard. Doç. Dr. Mithat Günaydın, "Hekimler çalışma şartlarının ağırlığı, yaptıkları işin kıymetinin anlaşılmaması ve sağlıkta dönüşüm sürecinin yetişilemeyen bir hızda devam etmesi, ancak bu süreçte hekimlerle ilgili karmaşa ve belirsizliklerin artması sebebiyle mutsuzdur. Aile hekimleri, öğretim üyeleri, kamu ve özel sektör hastanelerindeki hekimlerin istihdamıyla ilgili düzenlemeler hekimleri yıldırdıkça yıldırmış, belirsizliklere belirsizlik katmıştır. Hekimler Kanun hükmünde kararnamelerin, genelgelerin ve yönetmeliklerin altında kalmıştır. Hekimlerin büyük bir çoğunluğu mutsuz ve umutsuz hale gelmiştir." dedi.

        Özellikle yoğun nöbet şartlarında çalışan hekimlerde uyku düzensizlikleri, depresyon, öfke kontrolsüzlüğü, tükenmişlik sendromu, dikkat ve konsantrasyon problemleri ve kronik yorgunluk sendromu gibi bazı rahatsızlıklar baş gösterdiğini, sosyal kısıtlılık ve halkın gözündeki imajını zedelemeye yönelik yayınların hekimlerde moral ve motivasyon sorunlarına yol açtığını ifade eden Samsun Tabip Odası Başkanı, hekimlerin de birbirlerine karşı hatalı davranmaktan vazgeçmesi gerektiğini bildirdi. "Hekim hekime düşman memlekette. Hekim hekime rakip, öyle ki meslek odalarında bile bin türlü grup var. Sanki biri başka, diğeri başka bir şey peşinde." diyen Yard. Doç. Dr. Günaydın, "Sanırsınız, bir grup ve siyasi görüşe sahip hekimlere daha çok maaş veriyorlar, hastalar sadece bir grup hekime şiddet uyguluyor. Hekimler asgari müştereklerde buluşamıyor. TTB bunu sağlamak için gerekli yaklaşımları sağlayamıyor. Bizler herkes odalara üye olsun aidatları indirin derken, aidatları yüzde 80 gibi anormal artırıma gidiyor. Siyasi söylemlerden vazgeçmeyip, hekimlerin haklarının savunulmasında ki haklılığı haksız duruma sokuyor." şeklinde konuştu.

        Her şeye rağmen karamsar olmayıp umutlarını kaybetmediklerine de değinen Yard. Doç. Dr. Mithat Günaydın, sözlerini şöyle sürdürdü: "Günümüzün sosyal ve ekonomik koşulları hekimliği piyasaya endeksli bir iş haline getirmiş olsa da hekimlik hala ilahi bir sanattır. İnsan yaşamı üzerine son söz elbette Allah’ındır. Ancak hekimlik, bozulan sağlığın yeniden kazanılması için bir fırsat, hiç solmayan yaşama arzusunun sürdürülmesi için eşsiz bir çabadır. Bu belki de Allah tarafından insanlara sunulmuş bir şanstır. Hekimlik insanlık var olduğundan beri olan bir meslektir. Bütün olumsuzluklara rağmen insanlık var oldukça önemini yitirmeyecektir. Bu vesileyle, hayatlarını diğer insanların sağlına adamış olan hekim arkadaşlarımın 14 Mart Tıp Bayramını kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum."


Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder