banner181

'İyi bir evlat yetiştirmek istiyorsak, anne babamıza iyi bir evlat olmalıyız'

14 Mart 2012 Çarşamba 11:10
Bu haber 287 kez okundu

Fatih Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğretim Görevlisi ve Aile Danışmanı Efkan Yeşildağ, “İyi bir evlat yetiştirmek istiyorsak, anne ve babamıza karşı iyi bir evlat olmalıyız." dedi.        Fatih...

'İyi bir evlat yetiştirmek istiyorsak, anne babamıza iyi bir evlat olmalıyız'
Fatih Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğretim Görevlisi ve Aile Danışmanı Efkan Yeşildağ, “İyi bir evlat yetiştirmek istiyorsak, anne ve babamıza karşı iyi bir evlat olmalıyız." dedi.

        Fatih Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğretim Görevlisi ve Aile Danışmanı Efkan Yeşildağ, Zonguldak Özel Ufuk Koleji tarafından, Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Konferans Salonu’nda düzenlenen 'Mutlu Bir Çocuk İçin Nasıl Bir Aile' konulu bir seminer verdi.

        Yeşildağ, çocukları yetiştirirken yapılan yanlışları örneklerle anlattı. Ailenin toplumun temelini oluşturduğunu vurgulayan Yeşildağ, “Aile çökerse toplum da çöker. Aile hukukunu kendi hukukumuz üzerinde tutmalıyız. En sağlıklı aile yapısına sahip olan Türkiyemizde maalesef son yıllarda aşırı derecede boşanmalar yaşanmaktadır. Yapılan araştırmalara göre, bazı illerde yeni evlenen üç çiftten ikisi boşanıyor. Bu, ciddi bir krizin öncesinde olduğumuzun habercisidir. İyi bir evlat yetiştirmek istiyorsak, anne ve babamıza karşı iyi bir evlat olmalıyız." dedi.

        Çocuk eğitimindeki yanlışlıklara da değinen Yeşildağ, şunları söyledi: “Kendimiz aç açık kalıyor, ancak çocuklarımızı aç açık bırakmıyoruz. Hayatın hep rahat yönlerini çocuklarımızla paylaşıyoruz. Çocuklarımıza iyilik değil kötülük yapıyoruz. Çocuklarımızla rahatı değil hayatı paylaşmalıyız. Hep hatasız çocuk bekliyoruz. Kendimizin hatalarını görmüyoruz. Hata yapmak kötü bir şey değildir. Çocuklarımız hata yapma korkusu ile iş yapamaz oluyorlar. Hata yapmayan değil, hatasından dersler çıkaran çocuklar yetiştirmeliyiz. Çocuğun, kendi problemlerini kendisinin çözmesi sağlanmalı.”

        Aile içerisindeki bireylerin rolünü de tanımlayan Yeşildağ, annenin görevinin sevgi ve şefkat olduğunu, babanın ise ailede otoriter ve güçlü olması gerektiğini kaydetti.

        AİLEM OKUYOR ÖDÜL TÖRENİ

        Programda, ayrıca, Özel Ufuk Koleji'nin aile bireyleri arasında okuma bilincini geliştirmek amacıyla düzenlenen 'Ailem Okuyor' kitap okuma yarışmasında dereceye giren ebeveynler ödüllendirildi. Ufuk Koleji Müdür Yardımcısı Davut Demirbaş, buradaki konuşmasında, “115 veli ve öğrencinin takım olma duygusunu yaşaması, anne babaların mazeretlerden sıyrılarak çocukları ile bir kitabı tekrar tekrar okuyarak onlara örnek olmaları, etkinliğin amacına ulaştığını göstermektedir.” dedi.


Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder