banner181

Rusya’da NATO üssü kuruldu iddialarına Rogozin’den tuvalet kağıtlı cevap

14 Mart 2012 Çarşamba 10:08
Bu haber 442 kez okundu

Rusya Başbakan Yardımcısı Dmitri Rogozin internette tartışılan “Ulyanovsk bölgesi Volga kentinde NATO üssü kurulduğu” ile ilgili iddialara cevap verdi. Facebook sayfasından konu ile ilgili açıklamada bulunan Rogozin, “Müsaade ederseniz...

Rusya'da NATO üssü kuruldu iddialarına Rogozin'den tuvalet kağıtlı cevap
Rusya Başbakan Yardımcısı Dmitri Rogozin internette tartışılan “Ulyanovsk bölgesi Volga kentinde NATO üssü kurulduğu” ile ilgili iddialara cevap verdi.

Facebook sayfasından konu ile ilgili açıklamada bulunan Rogozin, “Müsaade ederseniz açıklamak isterim. Afganistan’da görev yapan uluslar arası güvenlik güçleri için askeri olmayan kargoların ulaşımından bahsediyoruz.” dedi.

Rogozin’e göre, “Ulyanovsk’da su, çadır, peçete, ve diğer askeri olmayan kargolar taşınıyor. Trenle gelen malzemeler uçaklara yükleniyor ve Afganistan’a aktarılıyor. Bu bir ticari transit geçiş. Bunun anlamı Rusya bütçesi bundan para kazanıyor… NATO tuvalet kağıtlarının Rusya üzerinden taşınmasının vatana ihanet olduğunu düşünmüyorum” değerlendirmesinde bulundu.

Ria Novosti haber ajansı yerel makamların anlaşmadan memnun olduklarını, yeni istihdam ve Ulyanovsk Havalimanı’nın modernizasyonu açısından fırsatlar oluştuğunu söylediklerini aktardı.

Kommersant gazetesi Şubat ayında Savunma Bakanlığı kaynaklarına dayandırdığı haberinde Moskova’nın NATO ile yeni bir transit geçişle ilgili görüşmelerde bulunduğunu yazmıştı.

Rusya Parlamentosu alt kanadı Savunma Komisyonu Başkanı Vladimir Komoyedov de Ulyanovsk transit geçiş bölgesinin askeri amaçlar için kullanılmadığına dair Savunma Bakanlığı’ndan resmi mektup aldıklarını açıkladı.

Rus internet kullanıcıları, zayıf gümrükler nedeni ile NATO kargoları arasında uyuşturucu trafiğinin gerçekleşeceği iddiasında da bulundu.

Aralık 2011’e kadar Rusya NATO temsilcisi olarak da görev yapan Rogozin, “Paniğe gerek yok. Gümrük kontrolleri zorunlu olacak” ifadelerini kullandı.

Rusya 2009’dan bu yana topraklarını NATO’nun Afganistan operasyonlarında kullanılacak askeri olmayan malzemelerin sevkiyatında kullandırıyor.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder