banner181

Tunceli'de yurt koşullarını beğenmeyen öğrenciler isyan etti

14 Mart 2012 Çarşamba 01:39
Bu haber 1050 kez okundu

Tunceli'deki Namık Kemal Endüstri Meslek Lisesi Öğrenci Pansiyonu'nda kalan 150 öğrenci, barınma ve yemek koşullarının kötü olduğu gerekçesiyle yatakları ateşe verdi. Moğultay Mahallesi'nde bulunan pansiyonun öğrencileri, önce binanın...

Tunceli'de yurt koşullarını beğenmeyen öğrenciler isyan etti
Tunceli'deki Namık Kemal Endüstri Meslek Lisesi Öğrenci Pansiyonu'nda kalan 150 öğrenci, barınma ve yemek koşullarının kötü olduğu gerekçesiyle yatakları ateşe verdi.

Moğultay Mahallesi'nde bulunan pansiyonun öğrencileri, önce binanın kapılarını kapattı. Yatakları ateşe veren öğrenciler, odaların camlarını kırarak aşağı sandalye, yastık ve diğer eşyaları attı. Olay yerine çok sayıda polis ekibi sevk edildi. Tunceli Belediyesi’ne ait itfaiye ekipleri de öğrencilerin aşağıya attıkları yanıcı maddeleri söndürdü.

Tunceli Belediye Başkanı Edibe Şahin, öğrencileri yatıştırmak için olay yerine geldi. Megafonla öğrencilere çağrıda bulunan Şahin, daha sonra yurda girerek eylemlerini sona erdirmeleri yönünde telkinde bulundu. Öğrencilerin polislerin geri çekilmesini istemesi üzerine ekipler geri çekildi. Eylemci öğrenciler de kapıları açarak aşağıya indi. Bu sırada bazı polislerin çekim yaptığını ileri süren öğrenciler, polis olduklarını iddia edikleri vatandaşlara taş ve sopalarla saldırdı.

Öğrenciler daha sonra yurt binasının önünden kent merkezine doğru yürüyüşe geçti. Öğrencilerden bazıları yurtta barınma ve yemek sorunları yaşadıklarını ve öğretmenlerden şiddet gördüklerini öne sürdü. Adını vermeyen bir öğrenci, önceki gün yurda gelen polislerin bazı öğrencilere biber gazı sıkarak tehdit ettiğini söyledi.

Belediye Başkanı Edibe Şahin ile sivil toplum örgütü temsilcilerinin araya girmesiyle olay yatıştırıldı. Pansiyonun kullanılamaz hale gelmesi üzerine 150 öğrenci öğretmen evi ve ilde bulunan misafirhanelere yerleştirildi.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder