banner181
banner210

Osmanlı arşivinden Çanakkale Savaşları sergisi açıldı

13 Mart 2012 Salı 15:09
Bu haber 786 kez okundu

Çanakkale Valiliği’nin desteğiyle Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Tarih Bölümü tarafından, Çanakkale Savaşları'nın 97. yıldönümü kutlama programı çerçevesinde Troia Kültür Merkezi’nde, “Osmanlı Arşivi’nden Çanakkale...

Osmanlı arşivinden Çanakkale Savaşları sergisi açıldı
Çanakkale Valiliği’nin desteğiyle Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Tarih Bölümü tarafından, Çanakkale Savaşları'nın 97. yıldönümü kutlama programı çerçevesinde Troia Kültür Merkezi’nde, “Osmanlı Arşivi’nden Çanakkale Savaşları Sergisi” açıldı. Açılış törenine Vali Yardımcısı Cemal Yıldızer, İl Genel Meclisi Başkanı Ali Rıza Tekin, ÇOMÜ Rektör Vekili İbrahim Kaya, Deniz Müzesi Komutanı Albay Can Uzunsoy ve çok sayıda davetli katıldı.

Törende bir konuşma yapan ÇOMÜ Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mithat Atabay, serginin Başbakanlık Osmanlı Arşivi’nde bulunan, Çanakkale Savaşları ile ilgili belgelerden oluşturulduğunu söyledi. Amacın Çanakkale Savaşları’nın nasıl başladığı, ne şekilde geliştiği ve yaşanan olayları halka ve gençlere göstermek olduğunu belirten Atabay, savaşın Türk toplumunda derin izler bıraktığını vurguladı. Çanakkale Savaşları konusunda her geçen gün yeni bilgi ve belgeler ortaya çıktığını, bunların yeni kuşaklara aktarılmasıyla yabancı devletlerin Türkiye üzerindeki planlarının daha iyi anlaşılacağını belirten Yrd. Doç. Dr. Atabay, sergide yer alan belgelerin, toplamın çok küçük bir kısmını oluşturduğunu vurguladı.

Yrd. Doç. Dr. Cahide Sınmaz Sönmez ise Çanakkale Savaşları’nın Türk tarihinde olduğu kadar dünya tarihinde de önemli bir yeri bulunduğunu söyledi: “Çanakkale zaferi, Türk milletinin kendine olan güvenini yükseltmiş ve Kurtuluş Savaşı’na örnek teşkil etmiştir. Çanakkale’de kazandığı başarılar, Mustafa Kemal’in öncelikle Anafartalar kahramanı, ardından milli mücadelenin önderi ve cumhuriyetin kurucusu olarak Türk toplumunun sevgi, saygı ve bağlılığını kazanmasının başlangıç noktasını oluşturmuştur. Batı'nın güçlü ülkelerinin de dahil olduğu savaştan sonra Avustralya ve Yeni Zelanda milliyetçiliğinin ortaya çıkışı, konunun uluslararası alanda önemini koruyarak Çanakkale Savaşları'na ilginin canlı kalmasını sağlamış ve bununla ilgili çalışmalar artarak devam etmiştir. Hiç şüphesiz Osmanlı Devleti arşiv belgeleri, bu alandaki çalışmalarda en önemli kaynaklardan birisidir. Bu nedenle ÇOMÜ Tarih Bölümü tarafından sergilenen bu belgelerden örnekler, savaşın anlaşılması açısından katkı sağlayacaktır.”
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder