banner181

BM özel temsilcisi Astana’da

13 Mart 2012 Salı 15:02
Bu haber 2199 kez okundu

Kazakistan Dışişleri Bakanı Yerjan Kazıhanov, Birleşmiş Milletler Özel Temsilcisi Miroslav Jenca ile bir araya geldi. Görüşmede Kazakistan Dışişleri Bakanı Kazıhanov, bu yıl Kazakistan’ın BM’ye üyeliğinin yirminci yıldönümü olduğunu...

BM özel temsilcisi Astana'da

Kazakistan Dışişleri Bakanı Yerjan Kazıhanov, Birleşmiş Milletler Özel Temsilcisi Miroslav Jenca ile bir araya geldi. Görüşmede Kazakistan Dışişleri Bakanı Kazıhanov, bu yıl Kazakistan’ın BM’ye üyeliğinin yirminci yıldönümü olduğunu ve geçen yirmi yıl zarfında örgüt ile çok başarılı bir işbirliğinin yapıldığını söyledi.
İkili görüşmede ayrıca Orta Asya’da su ve enerji kaynaklarının kullanımında işbirliği, kanunsuz göçle mücadele, uyuşturucu ve kaçakçılıkla mücadelenin yanında sınır güvenliği konularını ele aldı.

Kazakistan’ın Mangıstau Eyaletine bağlı Janaözen şehrinde 16 Aralık 2011’de çıkan olaylarda 16 işçinin hayatını kaybettiği bölgedeki temasları hakkında görüşmede bakana bilgi veren BM Özel Temsilcisi Miroslav Jenca, basın mensuplarına yaptığı açıklamada mahkeme sonuçlanana kadar kesin bir açıklama yapmanın doğru olmayacağını söyledi. Mahkeme sürecinin adil olması gerektiğini vurgulayan temsilci, aynı zamanda işçilerin kendilerini anlatabilecekleri zeminin de hazırlanması gerektiğine vurgu yaptı. Olaylar sonrasında hükümetin bölgede aldığı tedbirleri ve yatırımları takdir ettiğini kaydeden Jenca, kanın hemen durdurulmasının her şeyden önemli olduğunu belirtti.

Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder