banner181

Almanya, Afganistan’daki askerlerinin dönüşü için güzergah arıyor

13 Mart 2012 Salı 14:55
Bu haber 313 kez okundu

Almanya, Afganistan’daki askerlerinin dönüşü için güzergah arıyor. Bu kapsamda Almanya Başbakanı Angela Merkel Afganistan’a, Savunma Bakanı Thomas de Maiziere ise Afganistan’ın yanı başındaki Özbekistan’da kritik ziyarette bulundu....

Almanya, Afganistan'daki askerlerinin dönüşü için güzergah arıyor
Almanya, Afganistan’daki askerlerinin dönüşü için güzergah arıyor. Bu kapsamda Almanya Başbakanı Angela Merkel Afganistan’a, Savunma Bakanı Thomas de Maiziere ise Afganistan’ın yanı başındaki Özbekistan’da kritik ziyarette bulundu. Bölgeye Almanya’dan aynı anda gerçekleştirilen bu ziyaretler, Almanya'nın Afganistan’dan çıkaracak askerine çıkış yolu bulma çabaları olarak değerlendiriliyor.
Dün, Özbekistan’a gelen Alman Savunma Bakanı Maiziere burada bir dizi temaslarda bulundu. Alman Bakan, önce Özbekistan Savunma Bakanı Kabul Berdiyev, ardından Dışişleri Bakanı Abdullaziz Kamilov ile ayrı ayrı görüştü. Bakan Maiziere, daha sonra Cumhurbaşkanı İslam Kerimov tarafından kabul edildi. Alman Bakan, yarın ise Afganistan’dan çıkış için güney güzergah olarak gösterilen Pakistan’a geçecek.
Görüşmelerde iki tarafın bölgedeki güvenlik meselesi ile birlikte, Afganistan’dan aralarında Almanya askerinin de olduğu koalisyon gücünün çıkartılması meselesini görüştüğü belirtildi. Hali hazırda Özbekistan’ın Afganistan’a sınır Tirmiz havaalanın kullanan Almanya, geri dönüşte de Özbekistan koridorundan faydalanmak istediği belirtildi.
Bu arada Başbakan Merkel’in de Afganistan ziyaretinde, Alman askerinin geri çekilmesi sürecini Afgan tarafla görüştüğü ve bu süreçte izlenebilecek yol haritası üzerinde görüş alış verişinde bulunduğu aktarıldı.


Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder