banner181

İSKİ'den koku giderme ünitesi (Özel)

13 Mart 2012 Salı 14:23
Bu haber 516 kez okundu

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ), Baltalimanı'na koku giderme ve hava temizleme özelliğine sahip ünite kurdu. Yaklaşık 2 milyon 700 bin TL'ye mal olan ünite sayesinde atık sular sebebiyle oluşan kötü koku arıtılarak, arıtma sırasında...

İSKİ'den koku giderme ünitesi (Özel)
İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ), Baltalimanı'na koku giderme ve hava temizleme özelliğine sahip ünite kurdu. Yaklaşık 2 milyon 700 bin TL'ye mal olan ünite sayesinde atık sular sebebiyle oluşan kötü koku arıtılarak, arıtma sırasında oluşan hava kokusuz ve zararsız bir şekilde atmosfere verilecek.

İSKİ'den edinilen bilgiye göre; gündem 625 bin metreküp atıksu arıtma kapasitesine sahip Baltalimanı Atıksu Ön Arıtma Tesisi'ne koku giderme ve hava temizleme özelliğine sahip 'Koku Kontrol ve Giderim Sistemi' kuruldu. Kâğıthane, Beyoğlu, Şişli, Beşiktaş ve Sarıyer ilçeleri'nin kullanılmış olan atıksularını arıtan Baltalimanı Atıksu Ön Arıtma Tesisi'nde atık sular sebebiyle oluşan kötü kokunun bertaraf edilmesi için kurulan sistem kapsamında, dikey tipte 2 adet yıkama kulesinden oluşan ve paralel çalışan 2 sistem inşa edildi. Toplam 90 bin metreküp kapasiteli sistemde; koku oluşturan maddeler iki kademede arıtılacak. Birinci kademede; amonyak gazı, sülfirik asitle nötralize edilerek amonyak bazlı kokular, ikinci kademede ise hidrojen sülfür gazı, sodyumhidroksit ve sodyumhipoklorit kostik sıvıları ile nötralize edilerek kokusuz ve zararsız sülfata dönüştürülecek.

Yaklaşık 2 milyon 700 bin TL'ye mal olan ünite sayesinde atık sular sebebiyle oluşan kötü koku arıtılarak, arıtma sırasında oluşan hava kokusuz ve zararsız bir şekilde atmosfere verilecek.


Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder