banner181
banner210

Türkiye, İzlanda ve Polonya'dan gençler demokrasinin filmini çekiyor

13 Mart 2012 Salı 14:20
Bu haber 604 kez okundu

Avrupa Birliği projesi kapsamında Muğla'nın Fethiye ilçesinde buluşan Türkiye, İzlanda ve Polonya'dan gençler, demokrasinin filmini çekmek için kolları sıvadı. İlçeye gelen 25 genç Türkiye'deki insan hakları ile ilgili ön çalışma...

Türkiye, İzlanda ve Polonya'dan gençler demokrasinin filmini çekiyor
Avrupa Birliği projesi kapsamında Muğla'nın Fethiye ilçesinde buluşan Türkiye, İzlanda ve Polonya'dan gençler, demokrasinin filmini çekmek için kolları sıvadı. İlçeye gelen 25 genç Türkiye'deki insan hakları ile ilgili ön çalışma başlattı.

12 Mart, 27 Mayıs ve 28 Şubat darbelerinin tartışıldığı bir ortamda bir araya gelen bir grup genç, hazırladıkları proje ile Türk demokrasisini kayda almaya hazırlanıyor. AB Eğitim ve Gençlik Programları Başkanlığı tarafından kabul edilen "Demokrasiyi Filme Çekiyoruz" isimli projede Fethiye Mozaik Gençlik Grubu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gençlik Merkezi ve Muş Genç Birikim Derneği üyesi gençlerin imzası bulunuyor. 10 aylık süre diliminde tamamlanması amaçlanan projede yer alan Türk, İzlanda ve Polonyalı gençler Fethiye'de çalışmalarına başladı. İlçede gruplar halinde çalıştaylar gerçekleştiren gençler, insan hakları konusunda bilgiler topluyor. Toplanan bilgiler ışığında ortaya çıkacak senaryolar açılan tartışmanın ardından filme kaydedilecek. Kısa film halinde hazırlanan çalışma ile Türkiye demokrasisi İzlanda ve Polonya demokrasisi ile karşılaştırılacak.
Proje Sorumlusu Barış Özcan proje içerisinde 3 farklı ülkeden toplam 25 katılımcının yer aldığını söyledi. Proje ile Avrupa Birliği’ndeki çok kültürlülüğü ve tolerans anlayışını arttırmayı planladıklarını, önyargıları yıkmayı hedeflediklerini ifade eden Özcan şöyle konuştu:

    “Eylül ayında başlayacak projemiz kapsamında 25 Eylül 2011’de Polonya’da bir ön hazırlık toplantısı gerçekleştirildi. Ana faaliyetleri şimdi Polonya, İzlanda ve Türkiye’den katılımcılarla Fethiye’de gerçekleştireceğiz. Projemizin Türkiye’de uygulanacak olan bölümünde 25 katılımcımız 5 gruba ayrılacak ve demokrasiyle, insan haklarıyla ilgili film çekecektir. 3 günlük bir çalışma sürecinin ardından ortaya çıkacak 5 üründen en iyi film, katılımcılarımızın oy kullanacağı ve gizli oy, açık sayım ilkesine göre düzenlenecek olan seçimlerde belirlenecektir.” şeklinde konuştu.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder