banner181

Demirtaş, Esenyurt'ta 11 işçinin ölümüyle ilgili duyarsızlığı eleştirdi

13 Mart 2012 Salı 14:01
Bu haber 1744 kez okundu

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, İstanbul Esenyurt'ta 11 işçinin ölümü karşısındaki duyarsızlığı eleştirerek "Yanarak ölen insanların statüsü cebindeki para miktarı mı tepkinizi ölçüyor." dedi....

Demirtaş, Esenyurt'ta 11 işçinin ölümüyle ilgili duyarsızlığı eleştirdi
Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, İstanbul Esenyurt'ta 11 işçinin ölümü karşısındaki duyarsızlığı eleştirerek "Yanarak ölen insanların statüsü cebindeki para miktarı mı tepkinizi ölçüyor." dedi.

        Partisinin Meclis Grubu'nda konuşan Demirtaş, İstanbul Esenyurt'ta bir katliam, bir emek cinayeti yaşandığını ileri sürdü. Hayatını kaybeden 11 kişi için Allah'tan rahmet dileyen, yakınlarına başsağlığı dileyen Demirtaş, Türkiye'nin ölümlerle normalleşmemesi gerektiğini vurguladı. İş ve işçi güvenliği konusunda ülkenin kendisini sarsması gerektiğinin altını çizen Demirtaş, 11 kişinin öldüğünü, ancak Türkiye'nin Meclis'in gündeminde böyle bir konunun olmadığını ifade etti. 11 MÜSİAD, TÜSİAD, Meclis üyesi can verseydi hükümetin tepkisinin böyle olup olmayacağını soran Demirtaş, "Yanarak ölen insanların statüsü cebindeki para miktarı mı tepkinizi ölçüyor. Bu kadar mı ahlaktan yoksun hala geldiniz." diye konuştu. Yanarak ölen 11 kuzu dahi olsaydı Türkiye'nin bunu tartışması gerektiğini belirten Demirtaş, ancak bugün tartışılmadığını, onların işçi olduğunu söyledi.

Gazi, Halepçe ve Kamışlı'da yaşanan olayları hatırlatan ve ölenlere rahmet dileyen Demirtaş, Gazi olaylarının arkasındaki gerçeklerin ortaya çıkarılamadığını ifade etti. Zaman aşımı kararıyla düşürülen Sivas davasına da değinen Demirtaş, kararın devletin farklılıklara bakışının değişmediğini gösterdiğini savundu. Konuya ilişkin AK Parti'nin tutumunu da eleştiren Demirtaş, mahkeme önünde polisin müdahalesine tepki gösterdi.

Geçmişte devlet yıpranmasın diye yaşanan olayların görmezden gelindiğini, bugün ise AK Parti yıpranmasın diye konuşulmadığını ileri süren Demirtaş, ancak halkın yüreğindeki isyanını sokağa taşımasına engel olunamayacağını iddia etti. Uludere olayı üzerinden üç ay geçtiğini, fakat kimsenin unutmadığını, halkın vicdanında çoktan mahkum olduklarını dile getiren Demirtaş, üç koldan soruşturma yürütüldüğünü, ancak kimin emrinin verdiğinin bulunamamasını eleştirdi.

4+4+4 EĞİTİM MODELİ

4+4+4 eğitim modelini de eleştiren Demirtaş, din eğitiminin imam-hatip dahil yasal düzenlemeye kavuşmasını istediğini belirterek, herkesin inancına göre eğitim almasını istediklerini ifade etti. Din eğitimi vermeyen genel okullarda ise eşit bir şekilde arzu edilen ailelere dinin anlatılmasını isteyen Demirtaş, Kemalist ideolojisinin kendi eğitim ideolojisine çevrilmeye çalışıldığını savundu. İçeriğin değişmesi gerektiğini anlatan Demirtaş, AK Parti'nin zorbalıkla istediği yasayı çıkarmak istediğini ileri sürdü. Asıl değişmesi gerekenin Milli Eğitim modeli ve sistemi olduğunu vurgulayan Demirtaş, insanların mahkemelerde ana diliyle savunma yapamadığını söyledi.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder