banner181

OdaTV davasında Nedim Şener ve Ahmet Şık tahliye edildi

13 Mart 2012 Salı 00:01
Bu haber 1203 kez okundu

Şener ve Şık'ın tahliye gerekçeleri, suç vasıflarının değişme ihtimali ve tutuklu kaldıkları süre... Nedim Şener, Ahmet Şık,Coşkun Musluk ve Sait Çakır cezaevinden ayrıldı. Nedim Şener : "Bütün amacımız, Hrant Dink'in kanını yerde bırakmamak Hrant İçin Adalet için girdim. Hrant İçin Adalet için diyerek çıkıyorum. İlk haberim Hrant ile ilgili olacak. Önce yargıladılar sonra hapse attılar. Gerçek hapsedilemez"

OdaTV davasında Nedim Şener ve Ahmet Şık tahliye edildi
İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi, Odatv davası kapsamında tutuklu yargılanan Nedim Şener, Ahmet Şık, Şait Çakır ve Coşkun Musluk'un tahliyesine karar verdi.  "Odatv" davası kapsamında tutuklu olarak yargılanan gazeteciler Nedim Şener, Ahmet Şık, Sait Çakır ve Coşkun Musluk'un tahliyelerine karar verildi.
İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi, tutuklu gazeteciler Nedim Şener, Ahmet Şık, Sait Çakır ve Coşkun Musluk'un tahliyelerine "suç vasfının değişme ihtimali" ve "tutuklu kaldıkları süreyi göz önüne alarak" kararlaştırdı.
Mahkeme heyeti, Şener, Şık, Çakır ve Musluk'un tahliyeleri yönündeki karara gerekçe olarak, "suç vasfının değişme ihtimali" ve "tutuklu kaldıkları süre"yi gösterdi. Dava kapsamında Silivri Cezaevi'nde tutuklu bulunan Oda Tv Genel Koordinatörü yazar Doğan Yurdakul, 21 Şubat'ta sağlık sorunları nedeniyle tahliye edilmişti.

Nedim Şener, Ahmet Şık,Coşkun Musluk ve Sait Çakır cezaevinden ayrıldı
Nedim Şener : "Bütün amacımız, Hrant Dink'in kanını yerde bırakmamak. Hrant İçin Adalet için girdim. Hrant İçin Adalet için diyerek çıkıyorum. İlk haberim Hrant ile ilgili olacak. Önce yargıladılar sonra hapse attılar. Gerçek hapsedilemez" 
 
Hakimden Nedim ve Ahmet'e ilginç uyarı!
 
Akşam yazarı Tuğçe Tatari'nin iddiasına göre hakim Şık ve Şener'i 'kanal kanal gezmeyin' diye uyardı. Ahmet Şık ve Nedim Şener'in tahliye eden mahkeme hayetinden ilginç uyarı. Duruşmayı takip eden gazetecilerden Akşam yazarı Tuğçe Tatari'nin iddiasına göre hakim Şık ve Şener'i 'kanal kanal gezmeyin' diye uyardı.
 
Tatari, Twitter'dan duyurduğu iddiayı üç ayrı avukattan teyit ettirdiğini söyledi. "Hakim 'tahliye olan arkadaşlar kanal kanal gezerse haklarında ışlem başlatırım' uyarısında bulunmuş! Bilginize.." diyen Tatari, hakimin bu uyarıyı avukatlara açıkça yaptığını kaydetti.
Dava
Özel yetkili İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın 11 duruşmasına aralarında Nedim Şener, Ahmet Şık ve Hanefi Avcı'nın da bulunduğu tutuklu 9 sanık katılırken ikinci Ergenekon davasının tutuksuz sanığı bu davanın tutuklu sanığı Yalçın Küçük ise duruşmaya katılmadı.
Yalçın Küçük'ün ikinci Ergenekon davasında savunmasının alınmasına başlanmıştı. Tutuksuz sanıklar Ahmet Mümtaz İdil ve Doğan Yurdakul ise duruşmaya katılmazken tutuksuz sanık İklim Ayfer Kaleli de duruşmada hazır bulundu.
TÜBİTAK'a dijital deliller gönderildi
Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci, dava dosyasıyla ilgili gelişmeleri açıkladı. Başkan Ekinci, TÜBİTAK'a müzekkere yazıldığını daha önce belirlenen bilirkişi listesine yapılan itiraz nedeniyle başka bir bilirkişi listesi istendiğini, gelen 10 kişilik listeden ise 3 kişinin belirlendiğini belirtti. Başkan Ekinci, dosyadaki dijital delillerin imajlarının ve sanık avukatlarının konuyla ilgili verdiği dilekçeler ve mahkemenin hazırladığı sorularla birlikte gönderildiğini ifade etti. Başkan Ekinci ayrıca, kuruma raporun en hızlı şekilde hazırlanmasını istediklerini belirten bir yazıda gönderdiklerini bildirdi.
Emniyet: "Ergenekon terör örgütüdür"
Emniyet Genel Müdürlüğü'nden mahkemeye gönderilen Ergenekon yapılanmasının bir terör örgütü olup olmadığına ilişkin cevap yazısındaki, "Konu kovuşturmayı yürüten bağımsız mahkemelerin yetkisinde kalmakla beraber 'Ergenekon' yapılanması bir terör örgütüdür" açıklaması Başkan Ekinci tarafından okundu. Davanın tutuklu sanığı Barış Terkoğlu'nun ikametinde ele geçirilen ve MİT'e ait olduğu belirtilen dokümanların "gizlilik" derecesinde olduğunu açıklayan Başkan Ekinci, bu nedenle söz konusu belgelerin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından muhafaza altına alındığını söyledi. Başkan Ekinci İstanbul 9. Ağır Ceza mahkemesi'nden hanefi Avcı'nın yargılandığı Devrimci Karargah davası dosyasının bir örneğinin talep üzerine gönderildiğini kaydetti. Duruşmada, Ahmet Şık'ın avukatı Fikret İlkiz'in savunmasında eksik kalan bölümleri anlatması için söz verildi.
Gazetecilerden destek
Duruşmaya, aralarında Ruşen Çakır ve Haluk Şahin'in de bulunduğu çok sayıda gazeteci de tutuklu gazetecilere destek olmak amacıtyla izleyici olarak katıldı. Yurt dışından bazı basın mensuplarının da duruşmayı izlediği görüldü.


milliyet   
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder